Středa 19. ledna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár střechy ÚSP Liblín

Ve středu 14. 5. 2008 v 9.36 hodin byl na Krajské operační a informační středisko nahlášen požár střechy Ústavu sociální péče v Liblíně na Rokycansku

Ve středu 14. 5. 2008 v 9.36 hodin byl na Krajské operační a informační středisko nahlášen požár střechy Ústavu sociální péče v Liblíně na Rokycansku. Oznamovatel uvedl, že z dvoupatrového domu se silně kouří a ze střechy šlehají plameny. Tři lidé s omezenou pohyblivostí jsou uvnitř objektu.

Jako první dorazila na místo místní jednotka, která začala s evakuací osob. Uvnitř objektu se nacházelo 140 osob. V 9.46 byl vyhlášen druhý poplachový stupeň. Evakuovat se musely tři osoby, z nichž jedna měla pohybové omezení a další dva lidé byli upoutaní na lůžko. Jednu osobu bylo nutné evakuovat na vozíku a druhou (siamská dvojčata) i s lůžkem, což proběhlo pomocí evakuačního výtahu. Jedna osoba byla předána do péče sester.

Poté, co na místo dojely další jednotky, byly pomocí žebříku nasazeny další útočné proudy na půdu a odpojena el. energie. Hasiči otevřeli půdní prostor, aby se mohl odvětrávat kouř. K požáru musela být také zajištěna doprava vody z vodního zdroje, kterou zajišťovaly dobrovolné jednotky. Na místo byla povolána termokamera k dohledání případných skrytých ohnisek požáru. V 11.19 hodin bylo prověřovací cvičení ukončeno.

Zasahující jednotky:

Profesionální: Rokycany, Plzeň-Košutka, Plasy, Radnice

SDH: Liblín, Kozojedy, Radnice, Kožlany, Podmokly

Cíl:

Cílem cvičení bylo ověřit dojezdové časy, taktické postupy pro zásah s přítomností osob se sníženou schopností pohybu a orientace. Ověřit znalost taktických postupů pro provedení dálkové dopravy vody.

Vyhodnocení:

  • Je potřeba aktualizovat dokumentaci týkající zdolávání požáru v objektu
  • Na místě bylo dohodnuto zlepšení dostupnosti objektu 
  • Přehodnocení objektového poplachového plánu
  • Zintenzivnění odborné přípravy SDH obcí

Jednalo se o první cvičení v objektu, kde pobývají osoby se sníženou pohyblivostí a špatnou orientací v prostoru. Další cvičení s podobným námětem budou následovat během měsíců května a června.

Mgr. Alena Marešová
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje

-swo-

Sdílet