Sobota 18. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár skladu plastů a stroje na drcení odpadu v Chropyni

Dne 18. 5. 2008 v 02:17 hod. byli hasiči informováni o požáru skladu plastů v Chropyni, na jeho likvidaci se podílely čtyři jednotky hasičů – HZS Kroměříž a Kojetín, HZSP Fatra Napajedla a SDH Chropyně.

Na místo postupně vyjela jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže se dvěma cisternami, jednotka profesionálních hasičů podniku Fatra, jednotka sboru dobrovolných hasičů z Chropyně a později i další posilová jednotka profesionálních hasičů z Kojetína (HZS OLK). Na místo vyjel i velící důstojník směny ze Zlína. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru v jednom skladu firmy na recyklaci technického odpadu.

Před příjezdem hasičů se snažili požár uhasit dva zaměstnanci noční směny. I po spatření černého kouře se odvážně pustili do boje s plameny v silně zadýmeném skladu. Rychle se šířící požár a nebezpečný kouř je však brzy vyhnal ven.

Jako první na místo požáru dorazili podnikoví hasiči a jen za dvě minuty od výjezdu. Do výrobní haly bylo nataženo vodní vedení a začal počáteční hasební útok. Po příjezdu hasičů z Kroměříže bylo převzato velení zásahu a postupně byly nataženy další proudy vody. V dýchacích přístrojích hasiči pronikli do hořícího skladu s plasty a odpady, kde se muselo intenzivně hasit.

První hodinu se hasiči snažili zabránit rozšíření požáru mimo sklad o rozměru 10 × 15 metrů. Ve dvou třetinách skladu byl odpad naskládán na paletách a místy až do výšky čtyř metrů. Vysoké teploty a hoření vytvořily na odpadu a plastech silnou krustu, přes kterou nebylo hašení vodou dostatečně účinné.

Velitel zásahu proto rozhodl o hasebním útoku s pomocí těžké pěny. Několika lafetami byl sklad zavalen pěnou, což se ukázalo jako správné rozhodnutí. Během další hodiny byl požár pod povrchem, u stěn haly i mezi paletami uhašen. Uhašen byl také požár stroje na drcení odpadu. Po celou dobu zásahu se také hasiči snažili ochlazovat konstrukce haly, kterou namáhalo teplo z požáru. V horkém prostředí uzavřeného skladu nechával velitel hasiče pravidelně střídat. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Nebezpečný kouř a uvolněný popílek z hořících plastů byl po celou dobu zásahu hasičů srážen vodní clonou. Nebezpečných látek z hoření se tak mimo budovu výrobní haly dostalo podstatně méně a veřejnost nemusela být varována informačními systémy. O vzniklou situaci se na místě zajímali přímo zástupci obce.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů bylo místo požáru jen předběžně ohledáno a byla pořízena jen základní dokumentace. Zaměstnanci uvedli, že při práci na drtičce odpadu zpozorovali závadu a následně vznikl požár, který se pokusili hasit. Případ je nadále v šetření hasičů. Požár poškodil drtící stroj a uskladněný materiál určený k recyklaci. Způsobená škoda se předběžně odhaduje na 1 mil. Kč. Další značný majetek byl uchráněn včasným zásahem hasičů a zabráněním rozšíření požáru mimo sklad.

Zaměstnanci firmy zahájili v ranních hodinách likvidační práce. Pomocí vysokozdvižného vozíku začalo vyvážení zničeného materiálu ze skladu. Venku byl následně materiál hasiči dohašován nebo ochlazován. Vyklízení skladu se odhaduje na celý jeden den. Velitel zásahu ponechal na místě pouze jednotku podnikových hasičů, která dohlíží na likvidační práce. Ostatní hasiči se vrátili na své základny.

Vyšetřovatel hasičů se na místo události vrátí v pondělí 19.5., aby pokračoval v pátrání po příčině vzniku požáru. Rovněž bude upřesněna výše způsobené škody a budou zjišťována další možná poškození na pracovních strojích nebo na budově.

Mjr.Mgr.Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wob-

Sdílet