Pátek 24. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dětský pláč utiší plyšák, drak záchranář

Denně dochází na silnicích a

dálnicích k vysokému počtu dopravních nehod, při nichž bývají velmi často oběťmi i děti. Nejen na silnicích jsou dětské oběti. I při požárech a jiných mimořádných událostech dochází k ohrožení života dětí.

Denně dochází na silnicích a dálnicích k vysokému počtu dopravních nehod, při nichž bývají velmi často oběťmi i děti. Nejen na silnicích jsou dětské oběti. I při požárech a jiných mimořádných událostech dochází k ohrožení života dětí.

Přestože je v první řadě nezbytná zdravotní první pomoc, je důležité nepodceňovat i pomoc psychologickou. A právě dětem, které jsou následkem dopravní nehody či jiné mimořádné události zraněné a nebo se nacházejí v šoku, by se měla věnovat v prvních okamžicích velká pozornost.

Ze zkušeností samotných hasičů je prokázané, že pokud se dětskému účastníkovi dopravní nehody věnuje psychologická pomoc ve smyslu odklonu pozornosti od traumatizující události může tato skutečnost vyvolat, zklidňující efekt, který je mimo jiné důležitý také pro následné úkony všech záchranářů.

Příslušníci hasičského záchranného sboru jsou na místě události ve většině případů první a proto se jim naskýtá nebývalá příležitost posttraumatické péče pomocí symbolem navržené hračky dráčka Záchranáčka.

Maskot Dráček Záchranáček je projektem dlouhodobým s výhledem do budoucnosti, zaměřený právě na psychologickou pomoc dětským obětem při dopravních nehodách či jiných haváriích a současně na prevenci a výchovu dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva.


Vzhledem k tomu, že vysoké procento dopravních nehod si vyžádá i mnoho dětských účastníků, je důležité se zaměřit na okamžitou psychologickou pomoc, která jim může zmírnit negativní zážitek z nehody," upřesňuje kpt. Mgr. Kateřina Olexová, psycholožka HZS Pardubického kraje.


Příslušníci HZS ČR, kteří zasahují na místě nehody, poskytují psychologickou pomoc předáním plyšového dráčka zraněnému či šokovanému dítěti. Z psychologických výzkumů i ze zkušenosti zasahujících hasičů vyplynulo, že plyšová hračka, kterou si dítě může k sobě přimknout působí, jako zklidňující element v psychicky zátěžové situaci," doplňuje kpt. Mgr. Kateřina Olexová.


Ze současné statistiky hasičských výjezdů k mimořádným událostem, při kterých jde o záchranu lidského života a zdraví vyplývá, že dětských obětí je ročně zhruba 1500–2000.

V Pardubickém kraji jsou dráčci umístěni v každém zásahovém vozidle a byli již předány při několika zásazích.
Mezi ty nejaktuálnější můžeme zařadit například zásah z 2. dubna letošního roku, kdy ve večerních hodinách došlo k nehodě osobního vozidla v němž cestovali tři lidé, těhotná žena, šestiletá holčička a řidič. Z vozidla tehdy museli hasiči vyprostit zaklíněnou těhotnou ženu, která utrpěla zranění. Šestileté účastnici nehody byl předán dráček. Taktéž šestiletý chlapec dostal od hasičů dráčka při nehodě, která se stala ve Chvaleticích dne 14. dubna, kdy došlo ke střetu osobního vozidla s multikárou. Další dráček byl předán při nehodě dvou osobních vozidel v Opatově na Svitavsku 25. dubna. Při této nehodě byly zraněny tři osoby. Dne 16. května 2008 byl dráček předán malé holčičce, která byla účastníkem dopravní nehody na silnici E 35, kde došlo k nehodě nákladního vozidla a osobního automobilu. V autě cestovaly čtyři osoby, z toho jedno bylo právě dítě.


Info: por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje-wap-

Sdílet