Pondělí 27. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

TFA ve Štramberku vyhrál Michal Mour

Michal Mour z Rakovníka zvítězil v neděli 1. 6. 2008 v hasičském víceboji TFA Štramberská trúba. Na stříbrný stupínek v kategorii do 40 let (profesionální a dobrovolní hasiči společně) vystoupil Jan Klepáč ze Zlína.

Michal Mour z Rakovníka (HZS Středočeského kraje) zvítězil v neděli 1. 6. 2008 v hasičském víceboji TFA Štramberská trúba (TFA = Nejtvrdší hasič přežije), jehož cíl byl na ochozu známé věže na Novojičínsku, a to časem 5:26 minut. Před dvěma týdny již uspěl na Slezské Hartě (TFA Hartaman) v prvním ze čtyř závodů, zařazených do Poháru ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v TFA 2008.

Michal Mour již letos zvítězil, alespoň podle dostupných informací, ve čtyřech z pěti závodů TFA v celé ČR.

Na stříbrný stupínek v kategorii do 40 let (profesionální a dobrovolní hasiči společně) vystoupil Jan Klepáč ze Zlína (HZS Zlínského kraje) – 5:45, o bronz se podělili Martin Hruška ze Zlína (HZS Zlínský kraj) a Tomáš Melčák z Ostravy/Štram­berku (HZS MSK) – 5:50. Na start se postavilo šest desítek borců.

V kategorii nad 40 let zvítězil Josef Vlk opět z HZS Zlínského kraje, a to časem 6:11 minut, letos již padesátiletý Vladimír Vysocký z Ostravy (HZS MSK), vítěz TFA Hartaman (okres Bruntál), skončil o sekundu za ním. V nohách měl totiž včerejší časovku v rámci cyklistického Moravského poháru, kde ve své kategorii skončil druhý. Před vyhlášením výsledků TFA Štramberská trúba sedl na kolo a stačil zajet s kamarádem na Lysou horu a zpět. Připravuje se totiž na MS v cyklistice hasičů ve Francii…

Třetí skončil Pavel Šustr z HZS Zlínského kraje časem 6:26. Závodilo pět borců, s výjimkou vysockého ve věku od 41 do 43 let.

Na programu Poháru ředitele HZS MSK je ještě v sobotu 14.6. TFA Vratimov CUP a 14. 9. 2008 Pohár vyvrcholí v Ostravě na TFA Radniční věž. Za umístění v každém závodě dostanou hasiči od 20 do 1 bodu.

Každý víceboj TFA, který hasiči absolvují v plné zásahové výbavě i se zapnutým dýchacím přístrojem, se skládá z obdobných disciplín, ale mívá i svá specifika. Nedělní „téefáčko“ ve Štramberku je považováno za nejtěžší ze čtyř zmíněných pohárových závodů v Moravskoslezském kraji. Už po startu a roztažení dvou hadic s proudnicemi se běželo na štramberském náměstí do kopce, pak následovalo 60 úderů těžkým kladivem do trenažéru (střídavě 30 nahoru a dolů), překonání dvoumetrové bariéry, tahání 80kg figuríny a vyšplhání po lešení s vytažením barelu s vodou. Pak už hasič vydával síly na vyběhnutí dvou kopečků, které střídalo celkem 300 schodů v parku a ve věži.

Po sobotním nesnesitelném vedru naštěstí v Moravskoslezském kraji v neděli brzy ráno sprchlo a počasí bylo při staru v 10:00 trochu příjemnější. I tak závod vzdalo pět borců a jednoho musela po doběhnutí na ochoz věže a zazvonění na cílový zvonec odvézt sanitka kvůli přehřátí a vyčerpání do nemocnice. (Tým Zdravotnické záchranné služby je samozřejmě připraven pomoci po celou dobu závodu.)

TFA Štramberská trúba


Premiéru na závodech TFA měl i Jan Garay z Karviné (HZS MSK), který před rokem získal stříbrnou medaili v kulturistice v kategorii do 170 cm. Při startu z plného tréninku na další světový šampionát dosáhl v neděli ve Štramberku velmi slušného času 6:53.

Náročný víceboj si vyzkoušel také osmačtyřicetiletý reprezentant ČR z běhu do vrchu Jiří Zátopek ze Štramberku. Bez dýchacího přístroje si zazvonil v cíli časem 8:07 minut.

Ceny nejlepším třem v každé kategorii: HZS do 40 let, HZS nad 40 let a JSDHO (dobrovolní hasiči) předávala starostka Štramberku Věra Michnová, ředitel HZS MSK plk. Ing. Zdeněk Nytra (v civilu) a ředitel Územního odboru Nový Jičín HZS MSK plk. Ing. Tomáš Klos (v uniformě).

Tyto tři kategorie jsou pouze v rámci tohoto závodu, do Poháru ředitele HZS MSK v TFA 2008 se hodnotí pouze podle dvou kategorií – hasiči do 40 let a hasiči nad 40 let – tedy profi a dobrovolní dohromady.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

-kow-

Sdílet