Sobota 16. října 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V obci Dobrovice na Mladoboleslavsku došlo k výbuchu v areálu lihovaru, dva lidé byli těžce zraněni

Krátce před 8. hodinou byl nahlášen výbuch v areálu cukrovaru v Dobrovici. Na místo okamžitě vyjely všechny složky IZS. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že k výbuchu došlo v lihovaru, který se nachází v areálu cukrovaru. Lihovar byl ve chvíli výbuchu mimo provoz, docházelo k jeho čištění.

Po příjezdu jsme okamžitě zajistili místo a jeho okolí. Na místo byl z preventivních důvodů přivolán pyrotechnik, jeho zásahu však nebylo potřeba, neboť se jednalo o chemický výbuch. Areál monitoroval i vrtulník s termovizí, aby lokalizoval případné další tepelné zdroje. Do ovzduší neunikly žádné látky, které by ohrozily životy či zdraví občanů.


U události zasahovalo jedenáct jednotek.


Vyšetřovatelé na místě zjišťují, jak k výbuchu mohlo dojít, za jakých okolností a co bylo jeho příčinou.

Do objektu bylo možné vstoupit až po několika hodinách po ukončení práce hasičů, kteří objekt nejprve hasili a pak prováděli jeho chlazení. Policisté musí na místě vše zadokumentovat a provést standardní úkony, jako na kterémkoliv jiném místě činu.

Na místo byli přivoláni policejní odborníci z oboru chemie, neboť je nutné zhotovit znalecké posudky z tohoto oboru. Vyžádáme si také znalecký posudek z oboru mechanoskopie. V nejbližších dnech budeme zkoumat technologie, postupy, interní předpisy. Probíhají a budou probíhat výslechy svědků a všech osob, které by nám mohli ozřejmit, za jakých okolností a jak k výbuchu došlo.


Záchranáři ošetřili dvě těžce zraněné osoby, u kterých byla nutná intenzivní lékařská péče. Poté byli pacienti letecky transportováni do traumacenter v Liberci a Praze.

Dále čtyři osoby výbuchem utrpěly střední kombinovaná poranění (poranění očí, oděrky a zhmožděniny). Záchranáři je zajistili a přepravili do mladoboleslavské nemocnice.

Čtyři ženy byly zraněny pravděpodobně tlakovou vlnou výbuchu a po poskytnutí péče byly převezeny do nymburské nemocnice k dalším vyšetřením.

Zatím posledními zraněnými jsou čtyři osoby zasažené kyselinou dusičnou. Ty po poskytnutí odborné péče přepravili záchranáři do nemocnice v Turnově.

Bc. Petra Effenbergerová, ZZS Středočeského kraje

por. Mgr. Markéta Johnová
Policie ČR
Sdílet