Sobota 24. července 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči asistovali při oznámení uložení nástražného výbušného systému v Hořicích a Jaroměři

Hned na dvou místech v Královéhradeckém kraji bylo 21. října 2015 v rozmezí třiceti minut oznámeno uložení nástražného výbušného systému. V prvním případě byla událost ohlášena v budově banky na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích na Jičínsku.

Policie ČR požádala o asistenci místní jednotku profesionálních hasičů, která ohraničila místo události a vyčkala na příjezd pyrotechniků. Policisté mezitím začali s pátráním po oznamovateli.

Ve středu 21. října 2015 odpoledne vstoupil do prostoru banky v Hořicích na náměstí čtyřiačtyřicetiletý muž, který po chvíli začal vyhrožovat, že odpálí bombu. Jako důvod uvedl, že je nespokojený se současnou situací ve společnosti.

Přivolaní policisté následně muže zadrželi a převezli na služebnu. Z důvodu bezpečnosti občanů bylo nejbližší okolí budovy evakuováno a na místo byl přivolán policejní pyrotechnik, který budovu prohlédl, ale žádnou bombu nenašel.

Vzhledem k tomu, že muž navíc vyhrožoval, že dojde k výbuchu v jedné z budov v Jaroměři, prohlédl policejní pyrotechnik i tuto budovu. Opět s negativním výsledkem.

Nakonec muž přiznal, že si bomby vymyslel. Při dechové zkoušce nadýchal 2,72 promile. Policie proti němu zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinů nebezpečného vyhrožování a šíření poplašné zprávy s možným až tříletým trestem odnětí svobody.

por. Mgr. Eva Prachařová

O půl hodiny později byla stejná událost ohlášena také v budově úřadu na náměstí v Jaroměři na Náchodsku. Na místo vyrazili profesionální hasiči z Jaroměře a také jejich kolegové z centrální stanice Hradec Králové s evakuačním autobusem. Po zajištění a ohraničení místa události hasiči museli evakuovat 50 lidí z nedaleké restaurace a přilehlých domů.

Několik lidí využilo zázemí evakuačního autobusu po dobu prohledávání místa pyrotechniky. V Hořicích ani v Jaroměři nebyl nalezen žádný nástražný výbušný systém. Celou událost nadále šetří Policie ČR.

por. Bc. Martina Žahourková
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet