Čtvrtek 30. března 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči z Přelouče mají nového pomocníka, externí defibrilátor Phi­lips HeartStart FRx

Profesionální hasiči z Přelouče mají na své stanici nového pomocníka. Je jím automatický externí defibrilátor Phi­lips HeartStart FRx. Přístroj umožňuje nastolit normální srdeční rytmus při komorové fibrilaci nebo při srdeční příhodě. Defibrilátor bude díky paní starostce sloužit ve výjezdovém voze hasičů.

 

„Poděkování patří zastupitelům města Přelouče v čele s paní starostkou Irenou Burešovou, kteří nákup zařízení pro hasiče schválili a darovali. Defibrilátor nebude sloužit pouze pro město Přelouč ale pro celé Přeloučsko,“

říká ředitel územního odboru Pardubice HZS Pardubického kraje plk. Ing. Vratislav Černovský

 

Každý hasič na stanici v Přelouči nyní absolvuje speciální školení k obsluze defibrilátoru. Hasiči jsou mnohdy u událostí jako první a nyní mohou nabídnout ještě odbornější pomoc postiženým osobám, a tím zvýšit jejich šanci na záchranu. Pro terén je včasná defibrilace definována do 5 minut od ohlášení události.

Úspěšnost přežití při tomto stavu klesá každou minutu o 10%. Při provedení včasné defibrilace za zmíněných 5 minut je úspěšnost přežití 50 %. Darem se opět rozšiřuje možnost profesionálních hasičů okamžitě poskytnout odbornou pomoc.  

Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet