Středa 20. října 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Stany na pomoc uprchlíkům míří také do Makedonie

Po Maďarsku, Chorvatsku a Slovinsku se humanitární pomoci v podobě stanů s vybavením dočkají i uprchlíci v Makedonii.

Dnes kolem 12 hodiny vyrazí do uprchlického tábora u města Tabanovce nákladní auto s vlekem, které do místa dopraví 10 stanů pro ubytování 150 osob. Jedná se o klasické vojenské stany s podlahami hygienickou a tepelnou vložkou. Každý stan je vybaven kamny na tuhá paliva, lehátky, spacáky a dekami.

Humanitární pomoc zabezpečuje Hasičský záchranný sbor ČR. Stany s vybavením jsou poskytnuty z Národní základny humanitární pomoci, konkrétně ze skladu ve Zbirohu, kde byl dnes ráno všechen materiál naložen a převezen k proclení.

Pomoc doprovází ještě velitelský automobil se styčným důstojníkem, kterým je příslušník HZS Královéhradeckého kraje kpt. Ing. David Petřík. Ten byl například velitelem odřadu při povodních na Moravě v roce 2010, kde řídil velkokapacitní čerpání. Zkušenosti má také s doprovodem a proclíváním humanitární pomoci, kterou v roce 2008 dopravovali polští záchranáři přes Českou republiku na letiště v Ruzyni.

Konvoj pojede před Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Zítra v odpoledních hodinách by měl dorazit do Makedonie, kde si na místě převezmou materiál místní úřady za účasti velvyslance ČR v Makedonii.

kpt. Mgr. Nicole Zaoralová
tisková mluvčí
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR
Sdílet