Úterý 27. července 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Osm jednotek hasičů zasahovalo při odpoledním požáru v objektu s pečovatelskou službou v Napajedlech na Zlínsku

Před třináctou hodnou došlo k požáru bytové jednotky ve třetím nadzemním podlaží čtyřpodlažního objektu s pečovatelskou službou na ulici Pod Kalvárií v Napajedlech. Plameny rychle pohltily obě místnosti bytu. Krajské operační středisko zlínských hasičů bylo o události informováno v 12:52 hodin. Podle prvotních informací se v objektu mělo nacházet okolo čtyřiceti osob.

Osm minut po vyhlášení poplachu už byla na místě jednotka profesionálních hasičů ze stanice Otrokovice. V dalších minutách na místo požáru postupně dorazily jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů z Babic, Kvítkovic, Zlína, Spytihněvi, Uherského Hradiště, Otrokovic a Napajedel, ve vyhlášeném druhém stupni požárního poplachu.

Ještě před příjezdem první jednotky bylo z objektu evakuováno asi třicet osob, dalších deset evakuovali hasiči. Dvě osoby byly zachráněny z balkonu v třetím nadzemním podlaží, kde se nacházel i požárem zasažený byt. Jedna z osob byla intoxikována zplodinami hoření a skončila v péči posádky zdravotnické záchranné služby, další osobu záchranáři zkontrolovali a ponechali na místě.

Současně s evakuací osob se hasiči postili do boje s požárem. Ten se jim podařilo dostat rychle pod kontrolu a zabránit jeho rozšíření do dalších částí objektu. Po uhašení plamenů hasiči zasažený prostor ochladili, zkontrolovali termokamerou a za použití přetlakové ventilace odvětrali celý objekt. Mimo cisternových vozidel byla na místě nasazena i výšková automobilní technika profesionálních hasičů.

Ještě v průběhu hasebního zásahu zajistili zástupci vedení města a objektu převoz všech evakuovaných obyvatel do připravených prostor v jednom z městských objektů.

V 14:25 hodin byla velitelem zásahu ohlášena celková likvidace požáru. Na místě zahájili svou činnost vyšetřovatelé hasičů a policistů. Ti budou zjišťovat jak samotnou příčinu vzniku požáru, tak i výši způsobených škod. Mimo zničené bytové jednotky došlo také k zasažení vnitřních prostor třetího a čtvrtého nadzemního podlaží sálavým teplem a sazemi. Část prostor spodních podlaží objektu byla poškozena vodou z hasebního zásahu.

Spolu s hasiči a zdravotníky na místě zasahovali také příslušníci PČR a městští policisté. Ti se podíleli na evakuaci osob a zajištění místa události.

Odpoledním vyšetřováním bylo zjištěno, že za vznikem požáru stála nedbalost uživatelsky bytové jednotky. Iniciátorem byl plamen zapálené svíčky. Na vyčíslení vzniklých škod budou vyšetřovatelé dále spolupracovat s majiteli. Jak také upřesnili zasahující hasiči, větší množství vody, které se dostalo do nižších podlaží objektu, pocházelo z požárem zničeného vodovodního potrubí.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet