Čtvrtek 28. října 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Prověřovací cvičení jednotky profesionálních hasičů ze stanice Kroměříž bylo zaměřeno na záchranu osob z výšky

Ve čtvrtek 26. listopadu bezprostředně po desáté hodině vyslal operační důstojník dvě vozidla profesionálních hasičů na místo hlášené události v areálu železniční stanice Kroměříž. Součástí jednotky byli i specialisté hasiči – lezci. Důvodem jejich vyslání byla informace, že na jednom z osvětlovacích stožárů plochy nádraží, ve výšce asi 25 metrů, sedí muž.

Po příjezdu a prvním pohledu na vrchol stožáru bylo veliteli jednotky jasné, že zásah je ve skutečnosti prověřovacím cvičením. Na zábradlí ochozu stožáru totiž seděl jeden z kolegů zasahujících hasičů. To, že se jedná o cvičení ale neznamenalo, že by si hasiči nějak ulevili.

V době, kdy si lezci připravovali potřebný materiál k výstupu na stožár, už se „sebevrahem“ komunikoval jeden z hasičů vyškolený v poskytování posttraumatické péče. Po zklidnění muže přišel čas pro zásah lezců. Ti se dostali až na samotný vrchol stožáru, kde pomocí lezeckého vybavení zajistili muže proti pádu a to i pro případ, že by ztratil vědomí nebo by u něj došlo k nečekané zdravotní indispozici. Po poskytnutí předlékařské pomoci, a za nepřetržité komunikace, ho pak zasahující hasiči dostali bezpečně ze stožáru dolů.

Způsob provedení zásahu ocenil sám „sebevrah“, který působí jako jeden z instruktorů profesionálních hasičů – lezců.

por. Bc. Libor Netopil
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje
Sdílet