Sobota 25. září 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Padající části sochy na náměstí ve Valašském Meziříčí

Dne 15. 7. 2008 v 07:47 hod. byli hasiči požádáni o pomoc při hrozícím pádu sochy na nám. ve Valašském Meziříčí. Část sochy z pískovce dopadla na stůl restaurační zahrádky.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí s jedním zásahovým vozidlem a automobilovým žebříkem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že na jedné z budov náměstí hrozí zřícení částí pískovcové sochy.

Průzkumem hasičů bylo zjištěno, že na historickém domě na náměstí se nachází socha orla z pískovce, vysoká asi 1 metr. Z této sochy se pravděpodobně vlivem počasí a erozí odlomila část křídla a spadla do prostoru zahradní restaurace před vinárnou. Hmotnost odlomené části byla odhadnuta asi na 5 kg.

Nárazem byl poničen zahradní nábytek v době, kdy byla zahrádka připravována k provozu jednou ženou. Pádem kamene nebyl nikdo zraněn, žena utrpěla pouze šok a musela být zklidněna.

Správce nemovitosti požádal hasiče, aby byl zjištěn skutečný stav sochy, a zda nehrozí pád dalších částí na frekventovaném místě. Hasiči vyjeli k soše pomocí třicetimetrového žebříku a z výšky asi 18 metrů nad zemí odebrali další úlomky, které hrozily pádem. Správce zajistil hasičům fólii, kterou byla socha obalena a bylo zabráněno pádům dalších úlomků. Další práce na sundání sochy a její zrestaurování si zajistí už sám správce.

mjr.Mgr.Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wob-

Sdílet