Sobota 29. unora 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Kobit THZ 970*150 OK

Jihočeští hasiči z lezecké skupiny cvičili záchranu osob v hlubinách lipenské elektrárny

V úterý 26. ledna se v prostorách vodní elektrárny Lipno I uskutečnilo taktické cvičení jednotek HZS Jihočeského kraje. Cvičení bylo zaměřené na záchranu osoby z nátokové šachty přehrady.

Námětem cvičení, na jehož plánu se podíleli společně s hasiči také pracovníci Povodí Vltavy, a. s., byla záchrana osoby, která uvízla v nátokové šachtě přehrady poté, co při prováděných revizních pracích se poškodila revizní plošina.

Po ohlášení na tísňovou linku přijela na přehradu jednotka profesionálních hasičů ze stanice Frymburk a zároveň byla svolána lezecká skupina HZS Jihočeského kraje složená z hasičů z Českého Krumlova a Českých Budějovic. Velitel zásahu byl nejprve pracovníky elektrárny informován o vzniklé situaci. Následně rozhodl, že „pracovníka elektrárny“ bude nutné ze 160 metrů hluboké nátokové šachty transportovat na nosítkách za využití lezeckého materiálu. Na dno šachty spadlo dále diagnostické zařízení, na jehož vyzvednutí musí hasiči použít také lezeckou techniku.

Hasiči si nejprve vytvořili kotevní body a následně pak zahájili záchranu osoby. Transportní cestu si zajistili lanem, na které byla upevněna nosítka s pevně zafixovaným zraněným. Následovalo vytažení nosítek na kladce. Přibližně po 45 minutách se pustili do vyzvednutí diagnostického zařízení. Součástí cvičení byla zároveň prohlídka celé elektrárny, kdy se hasiči měli možnost seznámit s podmínkami pro zásah, nejen v nátokové šachtě.

HZS Jihočeského kraje děkuje pracovníkům přehrady a elektrárny za uskutečnění cvičení, za možnost praktického vyzkoušení záchranných postupů v netradičním prostředí. Na elektrárně v současné době probíhá rozsáhlá údržba a renovace celého zařízení jedné ze dvou turbín, generátoru a právě nátoku. Hasiči svým cvičením prokázali, že jsou připraveni zvládnout zásah v takto nestandardním prostředí, a to jak za běžného provozu, tak i po dobu renovace.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK