Úterý 28. května 2024, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hořela chata s rozhlednou

Přes osm hodin trvalo než hasiči dostali pod kontrolu požár chaty s rozhlednou na Suchém vrchu.Nové: výsledky vyšetřování.

Nové: výsledky vyšetřování.
V turistické chatě na Suchém Vrchu u Orliček na Ústeckoorlicku, která začala hořet ve středu po půlnoci, našel dnes policejní pes dvě ohniska požáru. Potvrdila se tak verze, že oheň v neobývaném objektu někdo založil. Zatím není jisté, zda byl založen úmyslně, nebo vznikl něčí nedbalostí.
„Pes našel dvě ohniska v nejvyšším nadzemním podlaží. Specialisté odebrali vzorky, z nichž bude zjištěno, jaká látka požár způsobila,“ řekla dnes mluvčí hasičů Vendula Horáková. Vyšetřovatelé zároveň vyloučili možnost, že by požár vznikl od závady v elektroinstalaci. „Elektřina byla odpojena,“ uvedla mluvčí.
Policie, která se vyšetřováním příčin požáru rovněž zabývá, nález ohniska požáru potvrdila. „Speciálně cvičený pes tam odvedl skutečně ohromný kus práce. V současné době šetříme možnost případného cizího zavinění,“ vyhnula se dotazu na možnost žhářství mluvčí Eva Sichrová.
Chata na Suchém Vrchu, která bývala oblíbeným cílem turistů, je již několik let uzavřena. V provozu byla pouze rozhledna. Tu se hasičům podařilo před ohněm uchránit. Požár způsobil škodu asi milion korun, když zničil převážnou část obytného podkroví.
Téměř osm hodin trvalo ve středu hasičům, než zastavili šíření ohně střešní konstrukcí.

Dne 16. července 2003 v 0:37 hodin byl na operační středisko HZS Pardubického kraje územního odboru Ústí nad Orlicí hlášen požár chaty na katastrálním území obce Orličky. K požáru chaty s rozhlednou vyjely čtyři profesionální hasičské jednotky a devět dobrovolných jednotek z okolí. Hasičům velmi komplikovala práci při likvidaci požáru úzká příjezdová komunikace a sedm kilometrů vzdálený vodní zdroj. Požár se rychle šířil střešní konstrukcí. Po osmi hodinách se podařilo hasičům dostat požár pod kontrolu. Před plameny se podařilo uchránit samotnou rozhlednu. Hasiči museli rozebrat střešní konstrukci. Příčina vzniku požáru není známa. Stanoveny jsou dvě verze příčiny požáru – nedbalost a úmyslné založení požáru. Škoda byla vyčíslena na jeden milión korun. Hasičům se podařilo uchránit hodnoty za čtyři milióny korun.
Vyšetřování vzniku požáru neustane ani ve čtvrtek – na místo přijedou znovu hasičští a policejní vyšetřovatelé spolu se služebním psem, který je vycvičen na vyhledávání hořlavých kapalin.

nstržm. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet