Středa 22. září 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Plameny zničily slámu i lán pšenice

Téměř šest hodin včera odpoledne a večer hasiči na Vyškovsku likvidovali rozsáhlý požár pole. K zásahu vyjelo sedm jednotek hasičů.

požár pole
Požár na poli mezi obcemi Čechyně a Němčany zemědělci ohlásili hasičům v 17.39 hodin. Operační středisko HZS vzhledem k větrnému počasí a riziku rychlého šíření ohně vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu.

Téměř šest hodin včera odpoledne a večer hasiči na Vyškovsku likvidovali rozsáhlý požár pole. K zásahu vyjelo sedm jednotek hasičů.

Požár na poli mezi obcemi Čechyně a Němčany zemědělci ohlásili hasičům v 17.39 hodin. Operační středisko HZS vzhledem k větrnému počasí a riziku rychlého šíření ohně vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo vyjely profesionální jednotky ze stanic ve Vyškově, Slavkově a Bučovicích, a jednotky dobrovolných hasičů z Rusínova, Slavkova, Drnovin a Vyškova. Požár pokosené slámy za strojem zpozoroval při slizni jeden z kombajnérů. Přestože oheň v době ohlášení požáru hořel na ploše 20 hektarů, v silný vítr plameny rozfoukal nejdříve na plochu jednoho čtverečního kilometru a později i na dvojnásobek rozlohy pole. Hasiči proti plamenům nasadili několik vodních proudů z lafetových proudnic. K jejich zásobování zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště v obci Němčany a po poklesu tlaku vody v síti vodu čerpali ve Slavkově. Požár se podařilo dostat pod kontrolu v 18.51 hodin. Při dohašování bylo nutné postupně rozebírat a prolévat vodou doutnající balíky lisované slámy. Likvidaci požáru proto hasiči ukončili ve 23.19 hodin. Zdejší zemědělci požářiště oborali.

Požár celkem sežehl 200 hektarů pole. Na této ploše oheň zničil 10 hektarů zralé a nesklizené pšenice a na hořícím strništi také větší množství balíků lisované slámy. Příčina vzniku požáru je v šetření, vyšetřovatel však nevyloučil, že oheň mohl vzplanout od jiskření způsobené kamenem v mechanické části kombajnu. Při požáru nebyl nikdo zraněn a oheň zasáhl pouze porosty. Sklízecí techniku se podařilo dostat včas z dosahu plamenů. Celkovou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 400 tisíc korun. Rychlý a účinný zásah hasičů zabránil rozšíření požáru na dalších 20 hektarů nesklizené pšenice. Hodnotu uchráněného obilí vyšetřovatel předběžně vyčíslil na milion korun.

por. Mgr. Jaroslav Haid,
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je

-kuw-

Sdílet