Sobota 18. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiče zaměstnaly požáry na polích

K sérii rozsáhlých žňových požárů hasiči dne 7. 8. 2008 vyjížděli na Brněnsko, Blanensko a Vyškovsko. Požáry způsobily škodu přes 700 tisíc korun.

Deset jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Brněnska i z Kraje Vysočina dnes likvidovalo požár pole u obce Lesní Hluboké na Brněnsku. Požár v blízkosti dálnice D1 byl ohlášen v 11.17 hodin a operační středisko HZS vzhledem k rozsahu události vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovaly profesionální jednotky ze stanic v Rosicích, Tišnově a Lidické ulici v Brně a z Velké Bíteše v Kraji Vysočina, a dobrovolné jednotky ze Svatoslavi, Rosic, Zastávky, Zbraslavi, Říčan a Domařova. Požár, který se rychle šířil, zachvátil přes 10 hektarů pole s obilím a hrozilo jeho rozšíření do sousedního lesa. Hasiči plameny hasili lafetovými proudnicemi. K zásobování cisteren zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacího stanoviště v obci Lesní Hluboké. Požár dostali pod kontrolu v 11.58 hodin, dohašování lokálních ohnisek a prolévání požářiště vodou pokračovalo až do 14.13 hodin. Požářiště zemědělci oborali. Pole začalo hořet od sklízecích mechanismů – do strojní části jednoho z kombajnů se zřejmě dostal kámen a jiskření zapálilo porost za strojem. Oheň zničil 10 hektarů zralého a nesklizeného ječmene, škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 325 tisíc korun.


Další požár pole hasiči likvidovali u obce Sudice nedaleko Boskovic na Blanensku. Požár byl ohlášen ve 12.59 hodin a protože se oheň rychle šířil, operační středisko HZS vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na poli zasahovalo 10 jednotek hasičů – profesionálních ze stanic v Boskovicích a v Blansku a dobrovolné jednotky z Šebetova, Boskovic, Svitávky, Okrouhlé, Žďárné, Lysic a Doubravice. Hasiči proti plamenům nasadili lafetové proudnice, které zásobovali vodou z čerpacího stanoviště v obci Šebetov. Požár dostali pod kontrolu ve 13.32 hodin a po prolití požářiště vodou zklividovali o půl hodiny později. Další dvě hodiny však požářiště hasiči střežili, než zemědělci pole oborali. Oheň vypukl za kombajnem Massey Ferguson. Po technické závadě v elektroinstalaci začaly hořet kabely u žací lišty stroje a plameny se rozšířily na pole s obilím. Požár stroje se kombajnérovi podařilo uhasit ručním hasícím přístrojem a s kombajnem stihl odjet z dosahu plamenů. Požár zničil 10 hektarů nesklizené pšenice, škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 350 tisíc korun


Rozsáhlý požár pole hasiči likvidovali rovněž ve Vyškově-Dědicích. Požár byl ohlášen ve 14.30 hodin a také v tomto případě operační středisko HZS vzhledem k velkému rozsahu a rychlému šíření plamenů v silném větru vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo 10 jednotek – profesionálních hasičů ze stanic ve Vyškově a Bučovicích, a dobrovolné jednotky z Vyškova, Drnovic, Ivanovic na Hané, Studnic, Rousínova, Ruprechtova, Krásenska a Pustiměři. Hasiči proti ohni nasadili lafetové i hadicové proudnice, které zásobovali vodou z čerpacího stanoviště v Pustiměři. Požár dostali pod kontrolu v 15.18 hodin, dohašování lokálních ohnisek pokračovalo další dvě hodiny. Ke střežení požářiště na místě zůstala místní jednotka dobrovolných hasičů. Oheň zničil pokosenou slámu na 10 hektarech pole, ožehl také okolní stromy. Škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 50 tisíc korun.


K požárům strnišť a sena hasiči odpoledne vyjížděli také na pole u Valtic a Horních Věstonic na Břeclavsku a ve Znojmě-Příměticích. Požáry trávy a dalších porostů hasiči likvidovali v Břeclavi-Poštorné, u Tvarožné, Níhova a Říkonína na Brněnsku. Čtyři jednotky hasičů vyjely k požáru kombajnu na poli u obce Prusy-Boškůvky na Vyškovsku. Požár, který byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 16.26 hodin, ještě před příjezdem hasičů uhasil kombajnér a na pole se oheň nerozšířil. Hasiči stroj jen ochladili. Na kombajnu hořel je prach z obilí, škoda nebyla vyčíslena.

por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kraje-swo-

Sdílet