Sobota 22. unora 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner MEVA OK

Hasiči z Olomouce testovali záchranné plavidlo Airboat, mohlo by pomoci při povodních a jiných pohromách

Ve čtvrtek 25. února 2016 proběhla od 10:00 hodin prezentace záchranného plavidla ASAR airboat určená pro profesionální hasiči z požární stanice v Olomouci. Šlo již o druhou testovací akci, při které měli hasiči možnost seznámit se se speciálním plavidlem (první akce tohoto typu proběhla dne 25. listopadu 2015 na Tršické přehradě).

Hasiči tentokrát testovali plavidlo, které dokáže jezdit po velmi mělké vodě, v bažinách, po souši nebo po ledu, na řece Moravě. Majitel plavidla je seznámil s funkcemi člunu, s možnostmi využití pro záchranné a likvidační práce a zájemci si měli možnost vyzkoušet, jak se plavidlo chová v tekoucí vodě.

Testované plavidlo není vznášedlem, ale klouže po speciálním kluzném polymeru. Jeho hlavní předností je to, že lze jej použít jak pro jízdu na souši, tak i na vodě, je velmi stabilní při jízdě i záchraně a má nulový poloměr otáčení v jakémkoli terénu.

Plavidlo je určeno výhradně pro profesionální záchranné složky. Použít lze pro rychlou přepravu osob záchranářského týmu na dlouhé i krátké vzdálenosti. Plavidlo je určeno pro extrémní situace, kdy je vodní tok silně znečištěn plovoucími předměty, není znám stav vodních cest, případně je nutné provozovat plavidla v zatopených částech měst nebo rozlehlých bahnitých plochách pro veškerou možnou techniku nedostupných a při jiných obdobných situacích.

Žádní hasiči v České republice zatím tuto techniku nemají ve své výbavě. Užitečná by mohla být zejména při povodních a jiných živelních pohromách.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet
Banner ZPMVČR 211 970