Sobota 18. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Blesky zapálily v Moravskoslezském kraji několik stavení a les

Od brzkých ranních hodin pátku 15. srpna do těchto chvil zaměstnává profesionální i dobrovolné hasiče v Moravskoslezském kraji likvidace následků prudkého větru a silných bouří na území celého kraje.

Nejvíce práce mají hasiči na Ostravsku a Karvinsku. K deváté hodině ranní (v sobotu 16.8.) likvidovali hasiči následky živelních událostí celkem v 92 případech (44 případů v Ostravě, 22 případů na Karvinsku, a dalších 26 událostí na území ostatních okresů Moravskoslezského kraje).

požár domku Kunčice

V převáné většině se jednalo o zásahy u zatopených sklepů, kotelen, strojoven výtahů a ucpaných kanálů. Hasiči odstraňovali také vyvrácené stromy a polámané větve stromů, které na některých místech komplikovaly průjezd po silnicích, poničily vedení elektřiny. Naštěstí si žádná z událostí nevyžádala zranění nebo dokonce úmrtí osob.

Silné bouřky však nezaměstnávaly hasiče pouze těmito případy. V několika případech hasiči zasahovali u požárů, které byly způsobeny úderem blesku.

V Janovicích (FM) blesk zapálil část lesního porostu, ale v tomto případě hasičům pomohla sama příroda a silný déšť požár lesa uhasil ještě před jejich příjezdem. V Petrovicích (KA) a v Kobeřicích (OP) zase úder blesku zapálil stromy. Ty již hasiči hasit museli, nevznikla však žádná škoda na majetku.

V Dětmarovicích (KA) došlo po zásahu blesku do střechy rodinného domku k požáru dřevěného podbití střechy a části elektrických rozvodů. Pozorný majitel domku stačil požár likvidovat ještě před příjezdem hasičů. Ti po dojezdu na místo provedli důkladný průzkum, zda někde není skryto další ohnisko požáru. Díky rychlému zásahu majitele se škoda na objektu odhaduje na „pouhých“ 60 tisíc korun. Nikdo nebyl zraněn.

Daleko horší následky měl úder blesku do střechy dřevěného domku v Kunčicích pod Ondřejníkem (FM). Celkem pět hasičských jednotek po příjezdu na místo zjistilo, že dřevěná stavba je téměř celá v plamenech – hořela celá dřevěná konstrukce hospodářské části budovy a propadla se celá hořící střecha nad hospodářskou i obytnou částí domu. Hasiči již neměli velkou šanci dům zachránit a po dohodě s majitelkou se soustředili na záchranu požárem doposud nezasaženého přístěnku domu.

požár domku Kunčice

Škoda není ještě stanovena přesně, ale vyšetřovatelé hasičů a Policie ČR odhadují její výši nejméně na jeden milion korun. Příčinou byl úder blesku. Ani u tohoto požáru nebyl naštěstí nikdo zraněn ani usmrcen.

Info: kpt. Ing. Petr Faster
odbor operačního řízení
HZS Moravskoslezského kraje

-wap-

Sdílet