Středa 19. června 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

World Extrication Challenge 2003

V letošním roce se opět koná mezinárodní mistrovství ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Po Praze v loňském roce se letos účastníci podívají do Dallasu.

Ve dnech 18 – 23 srpna ožije Dallas množstvím hasičů a záchranářů z celého světa. Koná se zde jubilejní dvacátý ročník mezinárodní soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel a sympózium na stejné téma.

Česká republika bude mít na soutěži dva zástupce. Prvním je tým záchranářů společnosti ABBA, kteří překvapili loni na Letné protože obstáli v tvrdé konkurenci profesionálů a druhým pořadatel loňského mistrovství tým Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy ve složení Miloš Němec (hasič – zdravotník), Zdeněk Matějka (hasič – zdravotník), Miroslav Šponiar (hasič), Jan Pek (hasič), J.Vinický (velitel soutěžního týmu) a Petr Bíza (vedoucí výpravy). Akce se také jako čestný host na pozvání Světové záchranářské organizace zúčastní ředitel pražského sboru plk.Bc. Dalibor Gosman.

Na české soutěžící čeká menší překvapení v podobě soutěžních aut. Zatímco na Letné se stříhaly povětšinou staré škodovky, zde jsou připraveny podstatně mladší a tedy pevnější auta. Uvidíme jak si s nimi čeští záchranáři poradí.

Přihlášené týmy:

Royal Berkshire (Velká Británie)
Fishers FD (USA)
Minnesota Riverland (USA)
Palm Harbor (USA)
Tonbridge Rescue (Velká Británie)
Scugog (Kanada)
ABA Rescue (ČR)
Swedish Road Rescue (Švédsko)
McMahan (USA)
Puyallup Fire (USA)Palm Beach County #1 (USA)
Kingston Fire/Rescue (Kanada)
Enfield FD (USA)
Niagara Falls (USA)
Sherbrooke FD (USA)
Hamilton ES (Kanada)
Byron FD (USA)
Sudbury FD (Kanada)
La Crosse Fire (USA)
Bayway Tosco (USA)
South Wales Fire Service (Velká Británie)
Hasičský a záchranný sbor hl.m.Prahy (ČR)

Naše týmy startují 20.8 v 10:00 (ABBA – Limited) a v 16:00 (HZS Praha – Rapid), 21.8 v 7:00 (HZS Praha – Limited), 22.8. v 6:30 (ABBA – Unlimited) a 23.8. v 10:30 (HZS Praha – Unlimited) a v 11:30 (ABBA – Rapid). Časy jsou místní.

Popis disciplín:
Unlimited – vyproštění za použití všech dostupnch prostředků a za maximální bezpečnosti vyprošťované osoby, v časovém limitu do dvaceti minut.

Limited – vyproštění bez použití hydraulických zařízení, pouze s ručními a elektrickými nástroji, při maximální bezpečnosti vyprošťované osoby, v čase do dvaceti minut.

Rapid – rychlé vyproštění za použití všeho dostupného zařízení v co nejkratším čase do limitu deset minut, přičemž se tolik nehledí na vyprošťovanou osobu.

Díky ochotě vedoucího výpravy Petra Bízy máme přislíbeno pravidelné zpravodajství ze soutěže včetně fotografií. Takže pokud se podaří budou Požáry.cz jediným kdo bude přinášet aktuální dění v Dallasu.
Sdílet