Středa 26. ledna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Čeští reprezentanti v požárním sportu míří do Sofie

Reprezentační výběr Hasičského záchranného sboru ČR dnes (5.9.) dokončuje přípravné soustředění pro IV. mistrovství světa hasičů a záchranářů v požárním sportu, které ve dnech 9. – 14. září hostí Sofie.

Reprezentační výběr Hasičského záchranného sboru ČR dnes (5.9.) dokončuje přípravné soustředění pro IV. mistrovství světa hasičů a záchranářů v požárním sportu, které ve dnech 9. – 14. září hostí Sofie.

V hlavním městě Bulharska se bude závodit ve čtyřech disciplínách: běhu na 100 metrů s překážkami, divácky velmi atraktivní disciplíně výstupu do 4. podlaží cvičné věže, štafetě 4 × 100 metrů s překážkami a královské disciplíně požárním útoku. Vlastní soutěže v jednotlivých disciplínách proběhnou ve dnech 11. – 13. 9.

Družstvo je složeno z nejlepších závodníků, které Hasičský záchranný sbor ČR má. Na mistrovství světa jsme se intenzivně připravovali a věříme, že v Sofii uspějeme a navážeme tak na minulé úspěchy. Našimi největšími soupeři v boji o přední umístění jsou pravděpodobně týmy z Běloruska, Ruska a Ukrajiny," říká vedoucí týmu Emil Dopirák.

Všech deset závodníků bylo do reprezentace, vedené trenéry Josefem Pěnčou a Ivanem Resslerem, nominováno na základě svých dlouhodobě vynikajících sportovních výsledků.

Reprezentace na mistrovství světa odcestuje v pondělí 8. září 2008 v 8:00 hodin ze stanice HZS Moravskoslezského kraje Ostrava – Zábřeh (Výškovická 40) a přes Brno, kde se v cca 10:00 na Odborném učilišti požární ochrany (Trnkova 85) připojí druhá část výpravy, vyrazí do Sofie.

Více informací k nadcházejícímu světovému šampionátu lze nalézt na www.firechampionship2008.org

Čeští reprezentanti sklízejí na mezinárodních soutěžích v požárním sportu již tradičně velké úspěchy. Z posledního světového šampionátu v Teheránu si Češi v roce 2006 přivezli dvě stříbrné medaile za štafetu 4× 100 m s překážkami a také požární útok, celkově skončil český tým na 4. místě.

Na 1. mistrovství světa, které se konalo v roce 2002 v Moskvě, obsadilo české družstvo v konkurenci 21 států čtvrté místo a v disciplíně požární útok získalo stříbrnou medaili. Na 2. mistrovství světa v Minsku o dva roky později (2004) byla česká reprezentace celkově třetí a získala titul mistra světa v požárním útoku. Triumf slavil český tým v roce 2005, kdy na II. mistrovství Evropy hasičů a záchranářů v Ostravě v absolutním pořadí zvítězil, když např. v disciplíně požární útok vytvořil nový světový rekord. Toto celkové vítězství české družstvo zopakovalo na III. otevřeném mistrovství Evropy hasičů a záchranářů, které se po odmítnutí Budapešti konalo v roce 2007 znovu v Ostravě. Češi porazili favorizované družstva z Ruska, Běloruska i Ukrajiny a získali zlaté medaile v obou kolektivních disciplínách – požárním útoku a štafetě 4× 100 m s překážkami. A protože také ve zbývajících dvou disciplínách se Češi drželi v popředí, stali se absolutními mistry Evropy v požárním sportu a obhájili tak triumf z roku 2005.

Tyto úspěchy jsou o to cennější, že na rozdíl od některých zahraničních reprezentací se čeští hasiči – reprezentanti nevěnují výhradně požárnímu sportu a i nadále plní své další úkoly v rámci HZS ČR.

Požární sport má v českých zemích velkou tradici. Poprvé se čeští hasiči zúčastnili mezinárodního klání v požárním sportu již v roce 1968. O dva roky později – v roce 1970 – byl požární sport zaveden jako součást odborné přípravy pro všechny profesionální hasiče v celém Československu. V tomtéž roce se v Ostravě uskutečnilo první celostátní mistrovství republiky v požárním sportu.

Požární sport dnes není jen součástí tělesné přípravy příslušníků hasičských záchranných sborů, ale tradiční sportovní klání, kde výkony mnohdy snesou srovnání s profesionálními sportovci. Požárnímu sportu se v České republice věnuje na 7.000 týmů všech kategorií a věkových skupin, fanouškovskou základnu tvoří více než 320.000 členů hasičských spolků a sdružení.

Více o požárním sportu naleznete na http://aplikace.mvcr.cz/…i/index.htmlkpt. PhDr. Petr Kopáček
tiskový mluvčí MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Jako příloha článku je i zvuková stopa o této události.


-kaw-

Sdílet
Přiložené soubory
Sofie_MS.MP3 zobrazit online MP3 339 kB