Úterý 28. září 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na leteckém festivalu se představí i hasiči

Ukázkami zásahu při vážné dopravní nehodě a hašení požáru ve složitě dostupném terénu s pomocí vrtulníku se o víkendu na festivalu CIAF na letišti v Brně-Tuřanech představí také družstvo brněnských hasičů – lezců a leteckých záchranářů. Hasiči – příslušníci brněnského územního odboru HZS Jihomoravského kraje s výcvikem pro práci a záchranu osob ve výškách a hloubkách divákům festivalu předvedou spolupráci s osádkou vrtulníku Bell 412 letky Policie ČR.

Ukázkami zásahu při vážné dopravní nehodě a hašení požáru ve složitě dostupném terénu s pomocí vrtulníku se o víkendu na festivalu CIAF na letišti v Brně-Tuřanech představí také družstvo brněnských hasičů – lezců a leteckých záchranářů.

<!----> Hasiči – příslušníci brněnského územního odboru HZS Jihomoravského kraje s výcvikem pro práci a záchranu osob ve výškách a hloubkách divákům festivalu předvedou spolupráci s osádkou vrtulníku Bell 412 letky Policie ČR.

Po oba dny hasiči divákům předvedou letecký zásah k záchraně zraněných a zaklíněných osob při dopravní nehodě v obtížně dostupném místě. S vrtulníkem Bell 412 hasiči nad místo havárie dopraví nosítka, sadu vyprošťovacího nářadí a brašnu se zdravotnickým materiálem. Po spuštění z paluby vrtulníku hasiči z havarovaného vozidla vyprostí zraněnou a zaklíněnou osádku, které poskytnou předlékařskou pomoc a pomohou ji naložit do vrtulníku k transportu do nemocnice. Zásah s vrtulníkem hasičům umožňuje rychle a účinně pomoci zraněným při nehodách v obtížně přístupném terénu, nebo na dálnici, na níž okamžitě po havárii vznikají dopravní zácpy a vozidla záchranářů se k místu nehody musejí složitě prolétat kolonami vozidel.

Při ukázce leteckého hašení požáru v nepřístupném terénu diváci uvidí součinnost hasičů a osádky vrtulníku při použití závěsného hasícího vaku. Tento vak o objemu 1000 litrů budou hasiči plnit vodou z požární cisterny. Vak je ale pomocí čerpadel možné plnit také z rybníka či jiného volného vodního zdroje. Vodu z vaku na místem požáru vypouští pilot vrtulníku. Tento způsob hašení se používá při rozsáhlých požárech lesů, polí a ostatních porostů a všude tam, kde je velmi složitý přístup pozemními silami a technikou.

Obě ukázky přibližují činnost hasičů-leteckých záchranářů brněnského územního odboru HZS Jihomoravského kraje, kteří jsou současně i členy zdejší lezecké skupiny nasazované při nejrůznějších mimořádných událostech. Jednotka hasičů – lezců a leteckých záchranářů vznikla v Brně v roce 1991 a od počátku spolupracuje s leteckou službou Policie ČR. Nyní má tato jednotka na 30 členů, z nichž minimálně čtyři jsou vždy ve službě. Při události většího rozsahu jsou z volna povoláváni i další záchranáři. Kromě nasazení v Brně a Jihomoravském kraji členové jednotky zasahovali také v dalších krajích republiky, například při povodních v roce 1997, 2002 a 2003 i při dalších mimořádných událostech. Někteří členové jednotky mají za sebou i zásahy v zahraničí při humanitární pomoci obětem zemětřesení a dalších živelných pohrom.

Kromě atraktivních ukázek z činnosti leteckých záchranářů plní příslušníci Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje na leteckém festivalu CIAF také standardní úkoly k zajištění bezpečného průběhu přehlídky. V areálu letiště jsou po oba dny nasazena dvě zásahová hasící vozidla. Osádky obou vozidel ve spolupráci s hasiči letištní jednotky na festivalu zajišťují požární asistenci. Tým hasičů-leteckých záchranářů je vedle ukázek po oba dny nepřetržitě připraven k zásahu při skutečné havárii či jiné události. Kromě jednotek nasazených přímo na letišti mají zvýšenou pohotovost také hasiči ze čtyř nejbližších požárních stanic v okolí tuřanského areálu.

Ilustrační foto

por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kraje-swo-

Sdílet