Sobota 15. srpna 2020, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner ZHT OK

Hasiči vytahovali Hyundai z rybníka Bezruč v Jistebníku, před utopením ho stačili označit bójkou

Čtyři jednotky hasičů s policejním potápěčem se zapojili do pondělní (9. 5. 2016) záchrany osobního automobilu Hyundai Trajet ze známého rybníka Bezruč na okraji obce Jistebník (okres Nový Jičín), kde se obvykle konají výlovy kaprů až v podzimním termínu. Řidič, který se měl vyhýbat jinému vozidlu a raději zvolil vodní hladinu, vyvázl bez zranění. Jeho autu pomohl na břeh hasičský vyprošťovací speciál Bizon.

Operační středisko hasičů bylo o události informováno v pondělí dopoledne – kolem čtvrt na jedenáct. Na hráz dvou velkých rybníků Bezruč a Křivý, po které vede cyklisty značně využívaná silnice mezi Jistebníkem a Košatkou, vyjely tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Bílovec, Nový Jičín (chemické vozidlo) a Ostrava-Zábřeh, odkud přijel vyprošťovací speciál Mercedes Actros Bizon. Společně s nimi dojela k rybníku místní jednotka dobrovolných a statečných hasičů z Jistebníku.

Profesionální hasiči z Bílovce, kteří dorazili jako první, stačili označit potápějící se automobil bójkou. Ponořil se zhruba ve vzdálenosti 30 metrů do téměř třímetrové hloubky. Pak hasiči postavili na člunech kolem bójky velkou nornou stěnu, aby zabránili případnému úniku provozních kapalin, k čemuž naštěstí nedošlo.

Policejní potápěč připevnil na Hyundai pevné horolezecké lano. Hasiči mu pak dovezli na člunu těžké ocelové lano zadního navijáku Bizona, které také upevnil na přední část vytahovaného vozidla.

Bizon nejprve vytáhl utopené auto našikmo, ale ve směru kol, aby bylo posunování po bahnitém dně jednodušší. Když bylo u nerovného břehu, přejel o několik metrů dál, kde byl břeh sjízdnější, a dovytáhl Hyundai na břeh zezadu, opět zadním navijákem. Obě operace Bizona trvaly zhruba hodinu. Hladina rybníka Bezruč zůstala bez olejových či naftových skvrn i po vytažení Hyundaie na břeh.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet
Banner mototruck OK