Neděle 23. června 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dobrovolný hasič podezřelý ze žhářství

Policie zadržela sedmnáctiletého dobrovolného hasiče z Plesné na Chebsku. Podezírá ho, že založil šest požárů, které pak pomáhal hasit.

Způsobil škodu za 3,3 milionu, soudí vyšetřovatelé. Kriminalisté ho dopadli po středečním požáru maringotky se senem.Maringotka sice lehla popelem, ohořely i jehličnaté stromy v okolí, plameny se ale díky dobrovolným hasičům z Plesné nerozšířily do vyprahlého lesa.Hasil je i mladík podezřelý ze žhářství.

V městečku Plesná vyvolalo zatčení hasičského dorostence překvapení a rozruch.„Je to velmi obětavý a pracovitý kluk, pomáhal nám opravovat hasičskou techniku, reprezentoval v požárním sportu na mistrovství republiky,“ řekl velitel dobrovolných hasičů Miloslav Pospíšil. „Teď se s ním budeme muset rozloučit,“.

Mladíka, který žije s matkou a dvěma sourozenci, někteří lidé z obce podezírali. „Měl vždy k místu požáru nějaký vztah, buď nedaleko bydlí, nebo se tam předtím ukázal,“ vzpomíná jeden z místních.„Byl takový až příliš aktivní,“ doplnil Zdeněk Pospíšil, který cvičí hasičský dorost. „Byl hodně ochotný, ale až nezdravě ctižádostivý. Mezi dorostenci si hrál jakoby na šéfa a napomínal a honil ostatní. Přeháněl to, byl mi už nějaký čas nápadný,“ svěřil se hasič.

Žhář prošel hasičským školením, vzhledem ke své neplnoletosti se ale nesměl přímo podílet na hašení požárů. S ostatní mládeží jen pomáhal v týlu.

Policisté mladíka obvinili z obecného ohrožení a požádali soud o jeho vzetí do vazby. „Je podezřelý, že úmyslně založil dalších pět ohňů v okolí Plesné a Lubů na Chebsku,“ uvedla policejní mluvčí Stanislava Dlhopolčeková.

Se žhářstvím podle ní začal loni v prosinci, kdy měl podpálit kravín s uskladněnou slámou. Oheň tehdy způsobil škodu za 120 tisíc korun.

Je také podezřelý, že letos v dubnu zapálil klestí v lese u plesenského nádraží a v červnu seník ve Vacově. Objekt lehl popelem, škoda byla vyčíslena na tři miliony korun.

V červenci údajně podpálil stodolu u rekreační chalupy v Novém Kostele. Žena, která v chalupě spala, musela být kvůli psychickému šoku převezena do nemocnice. Policie žádá občany o další informace.

„Pokud se policii podařilo chytit toho pravého, může si Plesná oddechnout,“ prohlásil starosta Jaroslav Blažek. „Mít mezi sebou někoho tak nebezpečného bylo jedno z největších neštěstí, které nás mohlo potkat,“ dodal.

Zásahy dobrovolných hasičů velmi zatěžovaly městskou kasu.

Zdroj:iDnes
Sdílet