Neděle 2. dubna 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Krajské kolo soutěže ve vyprošťování zraněných osob z vozidel v Ústeckém kraji vyhrálo družstvo z Mostu

Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje uspořádal ve středu 15. 6. 2016 na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích čtrnáctý ročník krajské soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Soutěže se zúčastnila družstva všech sedmi Územních odborů HZS Ústeckého kraje.

Soutěž je zaměřena na záchranu zraněných osob v simulovaných dopravních nehodách, které se svým charakterem blíží skutečným podmínkám.

Startovní pořadí týmů je losováno. Před startem si družstvo připraví potřebné vybavení na startovní čáru a pak je odvedeno do takzvané izolace, aby zasahující nevěděli jaká situace (scénář) je pro ně připravena.

Tak jako ve skutečných podmínkách, kdy až do příjezdu na místo dopravní nehody hasiči nevědí, jaká situace na ně čeká a pak se musejí ve velice krátkém čase rozhodnout jak budou postupovat.

Po dobu „izolace“ družstva se na soutěžní ploše připraví z autovraků skutečná situace dopravní nehody jednoho nebo více vozidel. Vozidla jsou různě na sebe naskládána, jsou na boku, na střeše, jsou zaklíněna pod jinými a podobně.

V jednom z vozidel je zraněná osoba, která má specifické zranění (je při vědomí, udává bolest mezi lopatkami, má dýchací potíže a uvádí necitlivost dolní poloviny těla) . Družstvo musí provést všechna potřebná opatření a úkony k záchraně a vyproštění zraněného.

Soutěž pro družstvo končí předáním zraněného zdravotnické záchranné službě v cílovém prostoru. Časový limit pro splnění zadaného úkolu je 15 minut, pak jsou družstvu uděleny trestné body.

Hodnotí se rychlost záchrany, přesnost a sehranost týmu, technické provedení stabilizace vozidel a způsob vyproštění zraněné osoby, poskytnutí předlékařské pomoci, zajištění bezpečnostních opatření ke snížení rizik jak pro zachraňované tak i pro zasahující a preventivní opatření ve vztahu k ekologii.

Zvítězilo družstvo Územního odboru Most, stříbrnou medaili získalo družstvo Územního odboru Chomutov a třetí byli hasiči z Územního odboru Litoměřice.

Pořadí na dalších místech: 4. Územní odbor Žatec 5. Územní odbor Teplice 6. Územní odbor Děčín 7. Územní odbor Ústí nad Labem

Lukáš Marvan
komisař – tiskový mluvčí
HZS Ústeckého kraje
Sdílet