Sobota 20. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Vítězem běžeckého závodu TOTMAN 2015 na Velký Javorník je Milan Smatana z Jeseníku

Milan Smatana z HZS Olomouckého kraje, územní odbor (ÚO) Jeseník, se stal v pátek 16. 10. 2015 dopoledne absolutním vítězem extrémního běžeckého závodu „Totman“, který vedl z Frenštátu pod Radhoštěm na vrchol Velkého Javorníku (918 m.n.m.). V premiéře této trati doběhlo všech 40 borců a také 3 borkyně z řad hasičů. Všichni se vešli se do jedné hodiny. V minulých ročnících se běhalo také v Beskydech, ale na Pustevny.

Nová trať začala po strmých schodech kolem skokanských můstků v Areálu Jiřího Rašky, pak často prudce nahoru po křivolakých lesních cestách. Měřila zhruba 4,5 km a celkové převýšení přesáhlo půl kilometru (!!!) – přesně 503 metrů. Proto závod dostal právem název „Totman“ (totálně mrtvý a nepoužitelný hasič). Na vítězi (světle modrý dres s číslem 14) s úctyhodným časem 27:43 minuty a na několika dalších běžcích to však při doběhu do cíle téměř nebylo znát.

Milan Smatana zvítězil i ve věkové kategorii B nad 40 let, druhý v ní skončil Petr Böhm časem 32:00 minut (HZS podniku Paskov), bronzový byl nestárnoucí Vladimír Vysocký časem 32:15 (HZS Olomouckého kraje, ÚO Šumperk, dříve HZS MSK). Oceněn byl také nejstarší účastník extrémního běhu – dvaašedesátiletý usměvavý Jaromír Barcuch (HZS Olomouckého kraje, ÚO Šumperk), který doběhl časem „až“ 47:46 minuty, protože podporoval na trati druhou ženu v cíli.

Ve věkové kategorii A do 40 let zvítězil Petr Teslík (HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Ostrava, černošedý dres s číslem 18) časem 28:32 minuty, druhý byl Martin Tuharský (HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Karviná) časem 28:38 min., třetí Martin Krhut (HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Ostrava) v čase 29:14 min.

Mezi třemi statečnými ženami zvítězila v nevyhlášené, ale oceněné kategorii žen (bez rozdílu věku) Jana Kolibová (SDH Metylovice, na fotografiích oranžový dres) v čase 44:32 minut, druhá byla Anička Slavíková (HZS Moravskoslezského kraje, ÚO Bruntál, šedý dres) časem 47:46 min., třetí Nikola Steffek (SDH Bohuslavice, červený dres) v čase 53:59 minuty.

Tento extrémní závod připravil Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje ve spolupráci se Sportovním klubem HZS MSK o.s. a Českou hasičskou sportovní federací. Závodu se zúčastnili hasiči jak z profesionálních, tak i dobrovolných sbo­rů.