Středa 29. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Mladé Boleslavi proběhlo mistrovství ve vyprošťování, zvítězili hasiči z Třince

Ve čtvrtek 15. září se v Mladé Boleslavi uskutečnilo VIII. Mistrovství Hasičského záchranného sboru České republiky ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Jeho organizátory byly MV-generální ředitelství HZS ČR, HZS Středočeského kraje a Česká asociace hasičských důstojníků a generálním partnerem ŠKODA AUTO a.s. Prvenství vybojovalo družstvo HZS Moravskoslezského kraje před kvartetem HZS Jihomoravského kraje, třetí příčku obsadil tým HZS Pardubického kraje.

Díky vedení mladoboleslavského magistrátu se soutěž konala v atraktivním prostředí centra města na náměstí Republiky. Na slavnostním nástupu všechny hosty, účastníky i diváky pozdravili senátor Parlamentu České republiky za Mladoboleslavsko a Turnovsko PhDr. Jaromír Jermář, hejtman Středočeského kraje Ing. Miloš Petera, primátor Statutárního města Mladé Boleslavi MUDr. Raduan Nwelati.

Dorazil také generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba, který letošní mistrovství zahájil. Mezi hosty byla i náměstkyně ministra vnitra Mgr. Monika Pálková, MPA, a z Bratislavy se na soutěž přijel podívat prezident Hasičského a záchranného zboru SR gen. JUDr. Alexander Nejedlý.

Krátce po desáté hodině odstartovala vlastní soutěž, ke které nastoupilo 14 vítězných týmů hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů, družstvo podnikových hasičů ŠKODA AUTO a.s. a také JSDH Jablunkov z Moravskoslezského kraje, úřadující šampioni ve vyprošťování z mistrovství dobrovolných sborů.

Úkolem čtyřčlenných družstev bylo ve stanoveném patnáctiminutovém limitu bezpečně a efektivně vyprostit zraněnou osobu z havarovaného vozu a poskytnout jí první předlékařskou­ pomoc.

Poprvé v historii mistrovství se soutěžilo na dvou stanovištích najednou, což nejen celý průběh urychlilo, ale zároveň mohli diváci porovnávat, kterému družstvu se v danou chvíli daří více. Předem připravené scénáře simulovaly dopravní nehody, ke kterým hasiči každodenně vyjíždějí.

Při pohledu na hydraulické nůžky zakusující se do zcela nových modelů Fabia, Octavia nebo Superb krvácelo srdce nejednoho diváka, ale myšlenky soutěžících byly soustředěny na co nejpreciznější zdolání nastavené situace.

Kromě tří základních kritérií, kterými jsou taktika, technika a předlékařská pomoc, hodnotily skupiny rozhodčích i dodržování pravidel bezpečnosti práce.

Nejlépe si se všemi nástrahami a záludnostmi nastavené dopravní nehody poradilo kvarteto HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Třinec, které získalo 439 bodů.

Se ztrátou 51 bodů (388) skončilo na stříbrném stupínku družstvo hasičů HZS Jihomoravského kraje ze stanice Boskovice.

Ze třetího místa se radují reprezentanti HZS Pardubického kraje ze stanice Svitavy, kteří si na své konto připsali o další tři body méně (385).

Podrobné výsledky uvádíme v příloze.

Po celou dobu soutěže byl pro diváky k dispozici pestrý doprovodný program, kdy si mohli prohlédnout vystavenou techniku hasičů i dalších složek IZS, navštívit stánek preventistů, vyzkoušet si trenažér nárazu a mnoho dalších lákadel a atrakcí, které byly připraveny takřka pro všechny věkové kategorie.

Čas mezi ukončením pokusů a vyhlášením výsledků všem příjemně zpestřilo vystoupení zpěvačky, moderátorky a muzikálové herečky Heidi Janků.

Součástí mistrovství byl odborný seminář, který se pro zúčastněné týmy a rozhodčí konal o den dříve v mladoboleslav­ském ŠKODA Muzeu na třídě Václava Klementa.

Tématem odborných přednášek byly novinky ve vyprošťování z nákladních vozidel a také z elektromobilů, hybridních vozidel a aut s pohonem na CNG (stlačený zemní plyn).

Mistrovství Hasičského záchranného sboru České republiky ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se koná v intervalu dvou let a premiérově se uskutečnilo v roce 2002 v Brně, kde se prvním šampionem stalo družstvo HZS hl. m. Prahy.

Hostitelem příštího mistrovství ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel bude v roce 2018 Školící a výcvikové zařízení HZS ČR v Brně.

Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet
Přiložené soubory
Výsledková listina.xlsx zobrazit online XLSX 178 kB