Pátek 28. ledna 2022, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičení v hypermarketu se zaměřilo na teroristický útok

Více než stovka zasahujících ze 4 složek IZS, z toho přes 50 profesionálních a dobrovolných hasičů, se zapojila do úterního (7. 10. 2008) dopoledního cvičení ve frýdecko-místeckém hypermarketu Tesco a v jeho nejbližším okolí.

Více než stovka zasahujících ze 4 složek IZS, z toho přes 50 profesionálních a dobrovolných hasičů, se zapojila do úterního (7. 10. 2008) dopoledního cvičení ve frýdecko-místeckém hypermarketu Tesco a v jeho nejbližším okolí, odkud bylo hlášeno uložení nálože, tedy nástražného výbušného systému.
Uvnitř hypermarketu – nedaleko pokladen – byla skutečně nalezena igelitová taška s podezřelým obsahem. Při klidné evakuaci desítek zákazníků i zaměstnanců, kteří o cvičení nevěděli (negativně reagovalo jen minimum z nich) vybuchla druhá nálož v osobním autě na parkovišti před hypermarketem.

Zatímco nálož uvnitř hypermarketu se podařilo zajistit a zneškodnit, venkovní výbuch (imitovaný dýmovnicemi) způsobil tři úmrtí a 52 zranění různého rázu. V roli figurantů se uvnitř i venku představily kvalitně namaskované studentky Střední zdravotnické školy ve Frýdku-Místku a mnohdy příliš rozjaření studenti SOŠ a VOŠ PO Frýdek-Místek. Výbuch rovněž způsobil požár části střechy hypermarketu.

Na místo vyjelo celkem 7 jednotek hasičů celkem se 13 vozidly, z toho 4 vozidla s jednotkou HZS MSK ze stanice ve Frýdku-Místku. Dobrovolní hasiči byli z obcí Frýdek, Frýdlant nad Ostravicí, Dobrá, Paskov, Brušperk a Nošovice. Spolu s nimi zde zasahovala Policie ČR s pyrotechniky a psovody, Zdravotnická záchranná služba a Městská policie Frýdek-Místek.

Hasiči využívali k vynášení raněných z vnitra hypermarketu i z parkoviště nevytyčené místo dýchací techniku, vedle toho hasili požár střechy z automobilového žebříku. Pomáhali zdravotnickým záchranářům i při ošetřování. Do záchrany zraněných se zapojily všechny složky IZS.

Nakupující až na minimum brblajících seniorů čekali ve vyhrazeném prostoru na parkovišti v dešti a sledovali se zájmem počínání záchranných složek. Po hodině se mohli vrátit dovnitř pro své naplněné košíky, kde mnohdy nechávali deštníky i nákupní tašky.

Zasahující složky si mj. vyzkoušely vzájemnou komunikaci a koordinaci při tomto složitějším zásahu. Poslední podobné cvičení se v Moravskoslezském kraji konalo před více než 3 lety.

Zasahující technika hasičů + počty:

HZS MSK, HS Frýdek-Místek
I. vůz CAS 24 LIAZ 1+3
II. vůz CAS 32 T815 1+2
AŽ 37 Mercedes 1+1
TA Nissan 1+2

JSDH obce Frýdek-Místek
o CAS 20 T 815 Terno 1+3
o CAS 25 RTHP 1+3
o Autobus 1+1

JSDH obce Frýdlant n/O
o CAS 24 Renault 1+4

JSDH obce Dobrá
o CAS 24 Renault 1+3

JSDH obce Paskov
o CAS 15 Renault 1+5
o DA 12 Renault 1+3

JSDH obce Brušperk
o CAS 25 LIAZ 1+5

JSDH obce Nošovice
o CAS 25 Š. RTHP 1+5

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

-kow-

Sdílet