Sobota 18. září 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zimní gumy nasaďte i na D1, přikázalo na poslední chvíli ministerstvo

Na dálnici mezi Humpolcem a Jihlavou si řidiči musí od zítřka přibalit teploměr a zimní pneumatiky. Ministerstvo dopravy rozhodlo, že v úseku mezi 90. a 112. kilometrem osadí dálnici značkami Zimní výbava s dodatkovou tabulkou, že platí při teplotách pod pět stupňů Celsia.

Na dálnici mezi Humpolcem a Jihlavou si řidiči musí od zítřka přibalit teploměr a zimní pneumatiky. Ministerstvo dopravy rozhodlo, že v úseku mezi 90. a 112. kilometrem osadí dálnici značkami Zimní výbava s dodatkovou tabulkou, že platí při teplotách pod pět stupňů Celsia.

O umístění dopravních značek Zimní výbava na dálnici D1 se definitivně rozhodlo až včera. Budou v úseku od 90. do 112. kilometru. Značky budou mít dodatkovou tabulku, že platí při teplotách pod pět stupňů Celsia.

Ilustrační foto. Ministerstvo dopravy

Osobní auta tam tak při chladném počasí musí mít zimní pneumatiky s hloubkou dezénu nejméně 4 milimetry na všech kolech a nákladní vozy pneumatiky s hloubkou dezénu přes 6 milimetrů na hnacích kolech.

Policie upozorňuje, že bude na dodržování nové značky dohlížet už od počátku.

Umístění značek na D1 na Vysočině bylo překvapením i pro dálniční policisty.

Podobně reagovali i představitelé kraje Vysočina. „V tuto chvíli na to neumím reagovat, je to pro mě nová a poněkud překvapivá informace. Měl jsem zprávy, že se tak dít nebude. Pokud chce ministerstvo značku osadit, tak doufám, že to mají dobře promyšlené a že kamiony na letních pneumatikách jedoucí třeba ze Španělska o tom budou vědět dostatečně dlouho dopředu, aby mohli přezout,“ řekl hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil.

Podle hejtmana kraj bude muset na novou situaci reagovat. „Hned kontaktuji odbor dopravy a budeme muset řešit v této souvislosti návazné komunikace k dálnici. Pravděpodobně osazením podobných značek či návěstí, aby o tom řidiči věděli a nebyli překvapení až na dálnici. V tuto chvíli to nevidím moc jednoduše, bude potřeba to pořádně promyslet,“ dodal.

Je to v zájmu bezpečnosti, věří ministerstvo
Mluvčí ministerstva nedokázal vysvětlit, proč o umístění značek rozhodli tak těsně před 1. listopadem, kdy začínají platit. „Není pro to přesné odůvodnění. Je to značka jako každá jiná. Řekli jsme si, že ta značka si zaslouží, aby v tomto úseku byla. Nevidíme v tom problém. Je to pro bezpečnost silničního provozu,“ uvedl mluvčí Hanzelka.

„Nepředpokládáme, že to přinese základní komplikace. Vycházíme z toho, že naprostá většina řidičů zimní pneumatiky má a spíš to jsou výjimeční hazardéři, kteří tam jedou bez zimních pneumatik,“ dodal.

Podle Jakuba Ptačinského z tiskového oddělení ministerstva je umístění značek na dálnici v jejich kompetenci a kraje byly informovány, že tu taková možnost existuje.


Další část článku si můžete přečíst ZDE.

Převzato se svolením redakce internetového deníku idnes.cz

Sdílet