Úterý 28. září 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Oheň na poli zničil stoh pšeničné slámy

Stoh balíkované lisované pšeničné slámy dnes v noci 1. 11. 2008 zničil požár na poli mezi obcemi Pustiměř a Drysice na Vyškovsku.Požár byl operačnímu středisku HZS ohlášen v 1.03 hodin, na místo vyjely čtyři jednotky hasičů – profesionální jednotka ze stanice ve Vyškově a dobrovolné jednotky z Pustiměře, Drysic a Vyškova.

Pří příjezdu hasičů byl stoh o rozměrech zhruba 100 krát 30 metrů a výšce 20 metrů ze dvou třetin v plamenech. Požár hasiči v 1.29 hodin lokalizovali. Současně bránili rozšíření požáru na sousední, menší stoh ve vzdálenosti cca 40 metrů, na kterém bylo uloženo zhruba 500 balíků slámy. Protože kouř a zplodiny hoření již znehodnotily všechny uložené balíky slámy a hašení by bylo neúčinné, velitel zásahu rozhodl, že stoh hasiči nechají pod kontrolou dohořet. Kromě střežení požářiště na místě zůstaly dvě jednotky dobrovolných hasičů.

Příčina vzniku požáru je v šetření, dosud zjištěné poznatky však nasvědčují, že stoh zřejmě začal hořet v důsledku nedbalosti při manipulaci s otevřeným ohněm, nebo úmyslného zapálení. Požár zničil sedm tisíc balíků slámy o celkové hmotnosti zhruba 3500 tun. Způsobenou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 3,5 milionu korun. Na nedaleký menší stoh se požár nerozšířil a balíky v hodnotě cca 250 tisíc korun se podařilo zachránit.

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

-kaw-

Sdílet