Středa 1. unora 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči likvidovali kyselinu v bytě ve Valašském Meziříčí

Dne 1. 11. 2008 v 15:15 hod. byli hasiči informováni o úniku nebezpečných látek ve Valašském Meziříčí. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí s jedním zásahovým vozidlem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že v jednom z bytů obytného domu došlo k rozlití kyseliny chlorovodíkové.

Ilustrační foto

Majitel bytu uklízel v komoře, když neopatrností došlo k pádu a rozbití lahve s kyselinou chlorovodíkovou. Jako znalý chemik si byl dobře vědom možných rizik, a proto duchapřítomně komoru uzavřel a na pomoc povolal profesionální hasiče.

Hasiči byli na místě za dvě minuty od výjezdu. V dýchacích přístrojích vešli do bytu a do komory. Pomocí sody a vody kyselinu zředili a zabránili jejímu dalšímu šíření i případnému ohrožení okolí.

Zásah byl ukončen asi za půl hodiny likvidačních prací, při kterých nebyl nikdo zraněn. Hasiči ocenili správnou reakci majitele, který si byl ze své celoživotní praxe chemika vědom rizik, možných následků i nutných opatření v případě havárie. Sám se do likvidace kyseliny nepouštěl hlavně z důvodu, že by v případě použití většího množství vody mohl vytopit stropy sousedů.

Info: mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-wap-

Sdílet