Čtvrtek 2. unora 2023, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zemědělský stroj v plamenech

Dne 21. srpna 2003 ve 14:30 hodin vyjeli svitavští hasiči za obec Mikuleč k požáru slámy. Jednalo se o požár zemědělského stroje – lisu HESTON 4800.

Požár se rozšířil ze stroje i na slámu na poli o rozloze přibližně 1,5 ha. Příčinou vzniku požáru bylo vznícení prachu na horkém povrhu přehřátého ložiska hřídele uvnitř stroje. Vzniklá škoda se bude pohybovat mezi 70 až 100 tisíci korunami. Jen na Svitavsku je to již šestý požár lisu na slámu za měsíc srpen. Událost byla ukončena v 16:21 hodin.


Řadu vzniklých požárů má v tomto období na svědomí právě technika. Jak jsem již informovala – před začátkem žňových prací by měla nejprve nastat kontrola technického stavu. Ta by měla zahrnout elektroinstalaci a palivovou soustavu motorových vozidel a kombajnů, prohlídku a promazání třecích ploch, kde by třením mohlo dojít k nadměrnému zahřívání součástí a k požáru.
Samozřejmostí je požadavek na lapače jisker u těch strojů, které je ještě nemají zabudovány v tlumičích výfuku nebo nejsou vybaveny turbodmychadly. Součástí kontroly je i prohlídka hasicích přístrojů. Pokud prohlídka dopadla dobře, neznamená to ještě, že během celého průběhu žní už technice nemusíme věnovat pozornost. Pravidelné prohlídky mohou včas a v zárodku odhalit drobné závady, které by se později mohly vymstít právě vznikem požáru. Bývá to právě elektroinstalace, kde zkrat nemusí vést ke vzniku požáru vozidla, ale postačí k zapálení vyschlého obilí. U kombajnů je třeba dávat pozor na žací lišty. Cizí předmět – obyčejně kámen ve styku s kovem působí jako křesadlo, jehož jiskry k podpálení obilí mnoho nepotřebují.


nstržm. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet