Sobota 4. unora 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

U dálnic si připomenou den obětí dopravních nehod

Třetí listopadový víkend proběhnou na Plzeňsku a v Praze vzpomínkové akce u příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod. Pořadatelé tak chtějí připomenout památku obětí nehod, ale také podpořit odhodlanost a připravenost lidí pomáhat.

Třetí listopadový víkend proběhnou na Plzeňsku a v Praze vzpomínkové akce u příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod. Pořadatelé tak chtějí připomenout památku obětí nehod, ale také podpořit odhodlanost a připravenost lidí pomáhat.

Na Plzeňsku se letos poprvé připojí k připomínce Světového dne obětí dopravních nehod. U dálniční kaple na odpočívce dálnice D5 na obchvatu Plzně u Šlovic (ve směru na Prahu) se nejprve v sobotu 15. listopadu 2008 od 14 hodin uskuteční ekumenická bohoslužba Na památku obětí dopravních nehod.

Na bohoslužbu od 16 hodin naváže veřejná rozprava ve společenském sále kostela sv. Martina a Prokopa v Plzni-Lobzích (Revoluční 98, Plzeň). Odpověď na otázku „Jak si můžeme navzájem pomoci při a po dopravních nehodách?" při ní budou hledat zástupci složek Integrovaného záchranného systému, pomáhajících organizací i lidí, kteří se s dopady vážných nehod osobně setkali.

Připomínka Světového dne obětí dopravních nehod bude pokračovat v neděli 16. listopadu 2008 pietním aktem u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova).

Akce pořádají České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR a Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň. Chtějí tak společně s širokou veřejností připomenout památku obětí nehod, upozornit na dopady nehod a podpořit odhodlanost a připravenost lidí pomáhat druhým při a po nehodách, které nás provázejí denně.

Podle informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR v loňském roce na českých silnicích zemřelo 1123 lidí (v západních Čechách to bylo 97). Světová zdravotnická organizace, která Světový den obětí dopravních nehod vyhlašuje, uvádí, že v důsledku dopravních nehod umírá ročně 1,2 milionů osob a dalších 50 milionů je zraněno – což je totéž, jako počet obyvatel 5 největších světových velkoměst.


text: Mgr. Karel Šimr
koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR

-skw-,–swo-

Sdílet