Sobota 20. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Co všechno nosí hasiči po kapsách?

Jednou, když jsme s klukama v práci hromadně prali převlečníky po nějakém tom větším požáru, podivili jsme se nad množstvím a rozmanitostí věcí, které hasiči nosí v kapsách svých zásahových převlečníků…

Jednou, když jsme s klukama v práci hromadně prali převlečníky po nějakém tom větším požáru, podivili jsme se nad množstvím a rozmanitostí věcí, které hasiči nosí v kapsách svých zásahových převlečníků. Možná nám to zůstalo ještě z dětských let, kdy měl každý kluk v kapse nějakou tu „rybičku“ (pro později narozené – zavírák za 5 Kčs), prak či hliněné kuličky. Zajímalo nás s kamarádem, co vše nosí hasiči po kapsách i jinde v republice. Zadali jsme proto na náš oblíbený web www.pozary.cz malou anketku, kde prozradili svůj obsah kapes i ostatní kolegové hasiči (státní, podnikový i dobrovolní – prostě hasiči). Ankety se zúčastnilo přibližně 100 hasičů, přičemž jsem mnoho kolegů zpovídal i v rámci našich kurzů prevence po celé Moravě.

Aplikace užitečných věcí, tak jak to dělali např. US vojáci, u hasičů není možná, nikoliv však zcela vyloučená. Na některých stránkách amerických hasičů je něco podobného rovněž k vidění…

Některé odpovědi byly i celkem veselé nebo jinak zajímavé, a tak bychom se teď o několik z nich, rádi s vámi podělili:

Jenek
„V kapsách mám chirurgické rukavice, nomexovou kuklu, v zimě teplou čepici, klíč na armatury, šperhák, zásahové rukavice a v jedné kapse u kalhot hromadu desetníků pro štěstí.“

Martin Tonhauser
„Kapsy od Firemana III mám taky celkem plné, ale díky této diskusi si je asi ještě o něco doplním. Ale jinak v nich nosím zásahové rukavice, nomexovou kuklu a chemické světla (někdy se hodí), v PS II mám ještě sáček s čajem a lízátko, ale nevím, jak se mi to tam dostalo?“

Vašut
„V kabátě mám kuklu, chirurgické rukavice, hasičský „uniklí“, zásahové rukavice a brašničku na jízdní kolo, do které se vejde: klíč 10 – 13 + šroubovák + nůž.“

Petr Johanes
„O mě je známý, že mám asi nejtěžší kabát v jednotce, protože mám kapsy narvaný různejma maličkostmi – z civilu si při výjezdu, asi jako každý, beru mobil a klíče, pak tam mám kuklu, karabinky, dvoje chirurgický rukavice (doporučuju na ně plechovou krabičku od energetických bonbónů, třeba těch pro řidiče kamionů, co je taky dobrý a osvědčený, tak krabičku od filmu do foťáku, do ní se jeden pár rukavic bez problému vejde),dál obvaz, několik náplastí, kapesní klíč na hadice a armatury. Dřív jsem ještě nosil vojenskou baterku (semafor), ale už to trhalo kapsy. Dobrá je připomínka s tatrankou, v příspěvku od Martina Kuteje. V autě se většinou najde pití, ale něco dobrýho na zub, co by zároveň zvýšilo energii, už ne. A co vím tak ostatní často nosí po kapsách vazáky a velitelé klíče na rozvody el. energie.“

Hynek Obroučka

„V kalhotách mám klíč na hadice a uzávěry, malé kladívko s řezákem pásů, v kabátě otevírací nůž na špagátku, abych ho neztratil (otevírat jde i v zásahových rukavicích), "nomexkuklu“, klíč 10 – 13 na AKU, latexové rukavice, než jsem je ztratil, tak i dva špalíky na dveře, na karabince na kabátě mi visí kožené rukavice + v zimě mám v kapse ještě zimní kuklu a teplé bavlněné vložky do kožených rukavic."

Co tedy nosí po kapsách zhruba stovka českých hasičů?

Chirurg. rukavice tzv. „aidsky“: 72%

Připomínám, že v odůvodněných případech je lze využít i ve dvou vrstvách. Samozřejmostí by mělo být i jejich sterilní uložení ve vozidlech…

Klínky pro zajištění dveří: 43%
Opravdu velice užitečná věc. Není nic horšího, než když se vám u zásahu zaklapnou dveře a vy nemůžete ven, případně kolegové za vámi… Klínky můžete podlepit neklouzavým materiálem (např. „jádro“ hadice), aby klínky neklouzaly např. po kachličkách. Někdo je používá i tak, že je vkládá mezi rám dveří a dveře samotné.

Klíč na hadice: 36%
Opět výborná věc. Ne vždy dovolí těsnění povolit půlspojky a kolega není vždy po ruce. K dostání jsou ve většině hasičských výzbrojen. Jen jej doporučujeme umísťovat v kapse do pouzdra nebo kusu látky, aby vám kapsu převlečníku, např. při podřepnutí, neproděravěl a vy tak následně nepřišli o veškerý důležitý obsah.

Pracovní rukavice: 33%
Tady jsou myšleny spíše další rukavice mimo zásahové, které jsou tímto způsobem šetřeny. I tak jsou samozřejmě ideální ty, které chrání před mechanickým poškozením díky materiálu Kevlar apod.

Čokoládu, hroznový cukr: 31%

Kdo zažil okamžiky úplného vyčerpání a nebo se od svého velitele nikdy nedočkal stravy po 4,5 hodinách, což samozřejmě ukládají předpisy, jistě ocení i takovouto okamžitou zásobu energie. Zkušení hasiči samozřejmě ví, zásadním nebezpečím se může stát fyzické vyčerpání a dehydratace. Přichází obvykle nečekaně, takže mohou snadno překvapit a ohrozit tak celý zasahující team.

Nůž: 29%

Nejvhodnější je určitě ten, který lze otevřít i v rukavicích. Některé nože, třeba od Mikovu, mají i rozbíječ skla (podrobné testy již byly na „Požárech“ uveřejněny.

Tužka a papír: 17%

Dnes již jsou nahrazovány například fotoaparátem nebo záznamníkem krizového telefonu, ale nepotřebují baterie.

Štěpánovy kapsy :-)

Čepice, zimní kukla, kapesník: 14%
Podotýkám, že zde by měl být brán zřetel na vhodnost materiálu s ohledem na jeho elektrostatické vlastnosti.

Vazák na hadice, cigarety: 12%

Určitě mi dáte za pravdu, že právě na vazák se často zapomíná. Není nad to, než mít jeden v kapse. Mnoho kolegů možná namítne, na co jiného, než na zajištění hadic na žebříku či zábradlí, by se mohl hodit, a proto že stačí mít jen pár kousků v autě. Vazák se však může hodit i jako výborná pomůcka k odtažení zraněného kolegy, kdy se obvykle provléká pod popruhy dýchacího přístroje. My ho rovněž využíváme při vyrážení dveří, kdy jej uvazujeme na krátko na „kouli“ nebo venkovní kliku, tak, aby druhý hasič mohl vyrážené dveře přidržet a nebyl tak zraněn bezvládný člověk ležící přímo za dveřmi! V každém případě před vniknutím do prostoru ještě vždy předchází naše zavolání a upozornění na připravovanou akci. Tímto způsobem použitý vazák může ve stejné situaci zabránit nechtěnému přístupu vzduchu do otevírané místnosti nebo jej lze rovněž využít jako nouzové škrtidlo (dočasně a samozřejmě přes oděv). Celkem dost využití, co říkáte?

Guma na dveře, planžeta, obvaz, elektrikářská izolační a stahovací páska, zkoušečka na 220V, řezač pásů, chemické světlo, klíč 10 – 13 na AKU, mobil, značkovací fix, kombinované kleště, toaletní papír, mapa města v nepromokavém obalu, peníze na zmrzlinu, lékárnička nebo vojenský obvaz a pod.: 10–11%
Tady je nutno poznamenat, že většina mobilních telefonů (podobně jako naše Matry) není určena přímo do výbušného prostředí! Stranový klíč na akumulátorovou baterii lze pak vylepšit tak, že jej opatříte izolací proti zkratování s kostrou vozidla. Vhodná je například smršťovací elektrikářská izolace. Připomínám, že je nutno vždy odpojovat nejdříve minus pól, čímž je výrazně omezeno riziko elektrického zkratu a následné inicializace výbuchu atd. Tímto způsobem lze rovněž předejít vystřelení „airbagů“ jejich odpojením od přívodní elektrické energie, a to zhruba s časovou prodlevou 4 sekundy po odpojení AKU.

Obsah kapes zásahového převlečníku nejspíš žádný předpis přesně nedefinuje, ale jistě mi dáte zapravdu, že právě hasič, který nad výše uvedenou problematikou někdy přemýšlel, bude jistě teamu prospěšnější, než někdo, kdo spoléhá jen na druhé nebo dokonce nějakou tu výzbroj či výstroj občas zapomíná…

Bylo velmi zajímavé všechny ty odpovědi hasičských kolegů číst a následně zpracovávat. Možná si i vy do už tak dost plných kapes, ještě něco přidáte, tak jako mi s kamarádem. Mysleli jsme si, že tam máme již všechno potřebné, ale takovou „vadasku“, dokud jsme neměli v autě detektor elektrického napětí, bychom jistě před časem upotřebili. Jenže nám to kdysi nikdo neporadil…

Co však asi nikdo v kapse nenosí, je nějaká ta malinkatá hračka pro případné dětské účastníky mimořádných událostí, o které na „Požárech“ již hovořila Soňa. Taky dobrý nápad, co říkáte? A že se vám to tam snad ani všechno nevejde? Nevím jak vy, ale mi máme ještě ve výjezdových vozidlech vaky s náhradním oblečením atd., které ještě přetrvaly z dob, kdy nebyly v autech náhradní převlečníky, protože byly na celé stanici jen dva pro první výjezd. Rovněž takový vak dosud používám. Mám tam stále ještě tzv. „vermachťák“, dlouhý prastarý plstěný kabát se zlatými hvězdami na knoflících, který mi věnoval starý kolega hasič, když odcházel na zasloužený odpočinek. I ten se už mnohokráte hodil, ale o tom zase jindy…

Foto a text: Štěpán Mikulka (www.ordinaryangels.net) a David Frnka

-kow-

Sdílet