Neděle 12. července 2020, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK

Hasiči Institutu ochrany obyvatelstva cvičili v Ugandě záchranáře z Východoafrického společenství

Ve výcvikovém centru v Ugandě proběhl v listopadu 2016 výcvik chemických specialistů – záchranářů z Východoafrického společenství (East African Community).

Praktický výcvik pro 16 účastníků ze států Burundi (2), Keňa (3), Rwanda (3), Tanzanie (2) a Uganda (6) pořádali odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, akce se konala pod záštitou organizace OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní, která získala v roce 2013 Nobelovu cenu za mír). 

Výcvik zaměřený na organizaci zásahu na únik nebezpečné látky sestával z nácviku detekce, odběru vzorků a dekontaminace, účastníci cvičili v ochranných oblecích Microchem 3000 a maskách Scott ProMask, ve kterých zvládli i závěrečný komplexní zásah na simulovaný únik čpavku.

Česká republika je garantem výcviku pro tento africký region, úroveň akce i příspěvek České republiky byl vysoce hodnocen nejen samotnými účastníky, ale také vedoucími představiteli zainteresovaných organizací.

Předpokládá se, že po zaučení afrických odborníků vznikne ve východoafrickém regionu výcvikové středisko specializované na „Posílení reakce na mimořádnou chemickou událost, plánování a řízení události“.

pplk. Ladislava Navrátilová, Ph.D.
MV – GŘ HZS ČR
Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK