Úterý 3. října 2023, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči v Pardubicích mají novinku ve své výbavě – speciální záchrannou síť na koně

Pardubičtí profesionální hasiči převzali speciální síť určenou k záchraně koní a dalších velkých zvířat. Síť hasičům darovala veterinářka MVDr. Lýdia Čačková prostřednictvím veřejné sbírky a občanského sdružení EDUvet.cz.

Hasiči během roku zachraňují spousty zvířat. Připomeňme odchyt býka na frekventované silnici I/35 nebo klokana u Vysokého Mýta. Zachraňují i zvířata, která propadnou do šachet, septiků a podobně. Mezi nimi jsou právě i koně.

Záchrana zvířat bývá velmi náročná, a to nejen pro zasahující hasiče, ale také pro samotná zvířata, která bývají ve stresu a brání se. Mohou tak zranit sebe, ale i hasiče, kteří jim chtějí pomoci.

Do současné doby museli hasiči používat technické prostředky, které měli zrovna k dispozici. Hasiči tak při zásazích využívali hadice, popruhy, které podvlékali pod zvíře a poté připevňovali na jeřáb. Síť je unikátní v tom, že se přizpůsobí anatomii zvířat různých rozměrů. Nová síť má tyto zásahy zjednodušit a eliminovat rizika poranění zachraňovaných zvířat.

Jsme moc rádi, že nás spolek EDUvet.cz z.s. s nabídkou záchranné sítě oslovil. Nedávno pardubická a přeloučská jednotka zachraňovala koně spadlého do bazénu. Naši hasiči si poradili, ale podle jejich slov by síť včerejší zásah o hodně ulehčila.

Jsme pochopitelně rádi, že síť máme a v budoucnu plánujeme nákup tohoto záchranného prostředku na další centrály v kraji,

řekl plk. Mgr. Aleš Černohorský, náměstek krajského ředitele HZS Pardubického kra­je.

Hasiči musí koncem ledna ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR v Brně ještě absolvovat odborný výcvik, který se skládal z teoretické i praktické části, při které se řeší i záchrana makety koně v životní velikosti z přichystaného výkopu.

Pardubičtí hasiči zasahují ročně u přibližně 80 událostí, kdy je nutné zachránit nějaký druh zvířete. Nejčastěji jsou to psi, kočky a srnci. Záchrana koní a dalších velkých hospodářských zvířat je spíše ojedinělá. Ročně evidujeme 7 případů. Nicméně vzhledem k velikosti zvířete je tento typ záchrany velmi náročný a složitý.

Petra Malátková Hofmanová
HZS Pardubického kraje
Sdílet