Neděle 13. června 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Bushfire a Špeciál aneb co vlastně dostávají JPO V

Přinášíme vám pohled na nové ochranné pomůcky, jimiž jsou vybavovány jednotky sboru dobrovolných hasičů nejnižší kategorie, tedy JPO V v rámci celostátní zakázky.

Přinášíme vám pohled na nové ochranné pomůcky, jimiž jsou vybavovány jednotky sboru dobrovolných hasičů nejnižší kategorie, tedy JPO V v rámci celostátní zakázky.

Když se minulý rok na sklonku léta k hasičské veřejnosti dostala informace, že stát vyhlásil akci 33 330, setkalo se to hned zpočátku s poměrně nejednoznačným nadšením v řadách těch, kterých se to týká. Tím jsou jednotky SDH kategorie JPO V, tedy ty poněkud opomíjené a to ve všem, ochranné pomůcky nevyjímaje. Krom jmen výrobců, tedy české firmy DEVA, zabývající se produkcí ochranných oděvů a slovenské Obuv ŠPECIÁL, čili výrobce bot, nikdo nevěděl, co vlastně hasiči dostanou. Na našem serveru Požáry.cz okolo toho vzniklo poměrně mnoho vášnivých komentářů, což je pochopitelné. Po čase pronikla a nutno podotknout, že neoficiálně, informace, co bude ministr Langer ,,pětkařům" rozdávat. Ochranným oblekem měl být dvojdílný komplet BUSHFIRE z DEVY v novém provedení a obuv model S03019 od firmy Obuv ŠPECIÁL. Ta ostatně ani jiné hasičské boty dle své internetové prezentace nevyrábí.

S pomalu blížícím se koncem roku začalo postupně předávání těchto ochranných pomůcek. Vše mělo být předáno do konce roku 2008, což se však nestalo a tak naší redakci na vznesený dotaz „proč tomu tak je, sdělil tiskový mluvčí GŘ HZS ČR Petr Kopáček toto: ,,Část obleků a bot již byla hasičů předána, zbytek se řeší. Vzhledem k objemu zakázky to není jednoduché, ale snažíme se, aby to jednotky dostaly tak rychle jak jen to půjde“. Věřme tedy, že vše bude v brzké době vyřešeno.

Ale vraťme se k samotným oblekům a botám. V době, kdy na veřejnost pronikla informace, co že to bude za ochranné pomůcky, měla DEVA na svých stránkách fotografie obleku Bushfire, na které je evidentně vidět, že se jedná o vícevrstvý oděv, o čemž se můžete sami přesvědčit na posledním snímku v galerii tohoto článku. Ve skutečnosti se však jedná pouze o jednovrstvý, fotografií byla zmýlena nejen naše redakce, ale dle mailů, došlých od těch, co již obleky mají, i oni. BUSHFIRE je tedy zřejmě jen inovovaný oblek, který firma vyrobila zhruba před dvěma lety, čímž ovšem nechceme tvrdit, že je to oblek špatný! Ostatně ani zásahová obuv Špeciál, model S03019 se také na první pohled na fotografii a i ve skutečnosti netváří špatně.

Redakce Požárů.cz, zastoupená mojí šéfredaktrorskou maličkostí, obdržela v sobotu, 10.1. 2009 (že by narozeninový dárek? :-D) komplet BUSHFIRE a i obuv Špeciál k vyzkoušení. Přinášíme vám tedy podrobnější pohled nebo chcete-li malou recenzi na tyto státem pořízené ochranné pomůcky.

Zásahový oděv BUSHFIRE – DEVA F-M

Jedná se o jednovrstvý zásahový komplet kalhoty + blůza, vyrobený z materiálu NOMEX® Comfort RS, 220 g/m2 rip-stopové vazby s impregnační úpravou SOFIGUARD. Uživateli poskytuje ochranu těla vyjma hlavy, rukou a chodidel. je určený pro použití při likvidaci požárů v otevřeném terénu a doprovodným činnostem. Co si pod tímto lze představit, je asi všem jasné. Hašení travních a lesních porostů, stohů apod. Doprovodnou činností se zřejmě rozumí např. balení hadic, doplňování vody atd. Prostě a jednoduše, teď použiji citaci výrobce, tento oblek není určen k tomu, aby poskytl ochranu při uvěznění v ohni a likvidaci požárů v objektech. Rozumějme tak, že s ním nesmíme zasahovat při požáru uvnitř objektů. Je jasné, že jednotky kategorie JPO V budou nové obleky používat na vše možné, ale toto prostě nelze, jde o bezpečnost.

Když jsem rozbalil první pytel, ve kterém se ukrývala blůza BUSHFIRE, tak mi hned po jejím vyjmutí napadlo, že něco obdobného jsem kdysi měl a bylo to z výstroje jakýchsi amerických vojenských jednotek. Ano, rip-stopová vazba, to je ta podobnost i když nejen ona. Po rozložení blůzy na stůl vidím, že i délka je stejná jako u výstroje US ARMY, tedy končí pod sedácí částí těla. Jasně, tento střih je logický, jedná se o zásahový oděv, tak nemůže být blůza tzv. pasovka. Na první pohled člověka zaujmou kapsy, kterých je na bundě poměrně dost. Dvě spodní, kryté uzávěrem se suchým zipem, jenž má pomocné poutko pro snazší otevírání, jsou umístěny na dobrém místě, jen mi připadají poněkud mělké. Následují dvě horní kapsy, z nichž je jedna určena pro uložení radiostanice. Ta je standartně také vybavena překrytem se suchým zipem a poutkem a také se samostatným páskem pro lepší upevnění RDST v kapse, toto řešení používá DEVA i u klasických zásahových obleků TIGER či FIREMAN. Pravá horní kapsa je nejrozměrnější ze všech a taktéž má překryt s poutkem na suchý zip. Na blůze vynikají žluté reflexní pruhy o šíři 50 mm, které jsou umístěny v její dolní části nad lemem a ve střední části přes oblast horních kapes, to samé je i na rukávech. Na stejných úrovních jsou pochopitelně i v zadní části blůzy, kde je navíc doplňuje nápis HASIČI. Co velmi oceňuji, je svévolný elastický pruh na zádech v úrovni pasu, který tak upraví blůzu do ideální nositelné podoby. Její spodní část je volná, tudíž je díky tomu snadnější pohyb, ale elastický pás zabraňuje proniknutí větru na záda, blůzu v této části přilne k tělu. Zapínání je na běžné zdrhovadlo, používané DEVOU, to je doplněno po celé své délce suchým zipem. Celkově lze říct, že pohyblivost jedince je v blůze BUSHFIRE velmi dobrá a komfort nošení je na slušné úrovni.

Ve druhém pytlíku jsou uschovány kalhoty BUSHFIRE. Po jejich vyjmutí jsem si je ani moc neprohlížel a rovnou si je oblékl. Sedějí mi dobře. V roce 1995 jsem při nástupu ke sboru nafasoval nomexy FIREMAN III (či II?) a z kalhot BUSHFIRE mám podobný pocit, jako právě ze starých FIREMANů. žádná vnitřní vrstva, jako je tomu dnes, prostě holý nomex. Nemají však zvýšený pas. Na pravém stehně je rozměrná kapsa, do které se pohodlně vejdou zásahové rukavice. Její překryt je s poutkem na suchý zip, stejně jako to má blůza. Na bocích je dvojice malých kapes, které se dají uzavřít klasickým zipem, což je dobré. Dolní část kalhot, resp. obě nohavice mají pro lepší regulovanost jejich šíře pásek se suchým zipem, stejně tomu je i u rukávů blůzy. Když jsem u nohavic, v jejich spodní části mají na sobě reflexní pruh šíře 50 mm. Aby kalhoty mohl člověk nosit, je nutno připomenout, že je na něm drží šle. Ty jsou velmi pohodlné, snadno stavitelné a díky suchým zipům, jenž je na kalhotách drží, i lehce vyměnitelné. Kalhoty mají dále v oblasti rozkroku běžný zip a cvok.

Celkový dojem ze zásahového obleku není špatný, střih dovoluje uživateli maximální pohyblivost. Neměl jsem BUSHFIRE u zásahu, takže jej nemohu hodnotit z této stránky, nicméně si myslím, že pokud bude využívám dle svého určení, problémy nenastanou. Každopádně na nějaké jeho nošení v těchto mrazech, co nyní panují v ČR, raději zapomeňte. Leda si pod něj dát dva svetry a stejně by to nebylo ono. Proč? Nemohu se totiž zbavit pocitu, že je to jen jakási ,,vytuněná" nomexová PS II, tedy pracovní stejnokroj II. Materiál je stejný, rip-stopová vazba také, schvalovací certifikáty EN rovněž stejné, určení použití přibližně totožné. V lehké PS II bych za mrazu také nikam nelezl. I přesto je oblek BUSHFIRE pro dobrovolné hasiče z jednotek JPO V bezesporu však velkým krokem kupředu a na jejich relativně omezenou zásahovou činnost je v rámci finančních možností dostačující, když uvážíme, jaké oblečení mnohé pětkové jednotky dodnes používají.

BUSHFIRE

Ochranný oděv pro hasiče při zdolávání požárů na volném prostranství certifikovaný dle ČSN EN 15614:2007, ČSN EN 531, EN 1149–5.
Materiálové složení:
NOMEX® Comfort RS, 220 g/m2
Specifikace:
Jednodílná kombinéza, variantně dvoudílný oděv
- permanentní snížená hořlavost – trvale antistatický podle EN 1149–5 – vysoká pevnost v trhu – dobrý komfort nošení – snadná údržba, dlouhá životnost – reflexní pásky – 3M nebo REFLEXITE

Zde jsou pro srovnání vlastnosti PS II NOMEX® Comfort RS

Je určen pro pohyb na stanici, venkovní zásahy, lesní požáry, technickou asistenci. Certifikovaný dle EN 531, EN 1149–5.
- materiál NOMEX® Comfort RS, hmotnost 220 g/m2
- vhodný pro přímý styk s pokožkou
- permanentně nehořlavý a antistatický
- vysoký komfort při dlouhodobém používání
- dobrý odvod vlhkosti, prodyšnost
- reflexní pásky 3M
- dlouhá životnost
- díky Rip – Stop vazbě dvojnásobná pevnost v trhu


Obuv ŠPECIÁL, model S03019

Po obleku následuje obuv. Jednotky JPO V jsou kromě kompletů BUSHFIRE vybavovány také ochrannou obuví. Jedná se o slovenské zásahové holeňové boty Obuv ŠPECIÁL, model S03019. Na první pohled je zřejmá jejich podobnost s dnes nejen německým konkurentem HAIX. Co člověka při bližším zkoumání poněkud znejistí (nutno podotknout, že tento pocit jsem neměl sám), je výrobní způsob bot, tedy lepení. Ano, dnes je mnoho spolehlivých technologií, ale šitá bota je prostě šitá bota. Kolik toho slovenské boty ŠPECIÁL vydrží, je velkou neznámou. Každopádně je dopředu nezatracujme, třeba budeme mile překvapeni. Použité materiály jsou dnes běžným artiklem při výrobě ochranné obuvi – vrchní vrstva WATERPROOF / NAPPA, podšívka s membránou SYMPATEX, protiskluzová a olejům odolná gumová podrážka ZERMATT. Pro upevnění boty na noze slouží v současnosti již téměř neodmyslitelná pomůcka zásahové obuvi hasičů, tedy přední středový vyměnitelný zip, který lze pomocí tkaniček nastavit na velikost nohy. Snadno se zapíná i rozepíná. V těchto zásahových botách nebudou mít problém osoby ani s vyšším nártem, což je i můj případ.

Výrobce uvádí, že se jedná o boty, které jsou určené na speciální použití pro hasiče, čili jako zásahové, vyhovující požadavkům EN 19090:2006 – Obuv pro hasiče. Boty jsou také dle výrobce odolné vůči průniku vody, mají izolaci proti chladu a kontaktnímu a sálavému teplu. Jsou antistatické a odolné vůči průniku ostrých předmětů podrážkou. Špičku boty chrání ocel. Průvodní informace pro uživatele dále vymezuje použití bot a další potřebné údaje včetně jejich údržby a i možných rozsahů poškození a následnému omezení používání.

Kolik toho Obuv ŠPECIÁL, model S03019 opravdu vydrží, na to si budeme muset počkat. Neměl jsem možnost v nich pobývat delší dobu, ale prvotní dojem z nošení je uspokojivý, takže se přikláním k názoru, že se nemusí jednat o špatnou volbu. Ale jak říkám, vše ukáže čas.

Tolik tedy moje malé pojednání a subjektivní osobní dojem z ochranných pomůcek, získaných státní zakázkou pro jednotky SDH – JPO V. Pro někoho je to možná jen politický populismus, pro další zase nekvalitní a na to konto příliš drahé vybavení, jiní jsou s tím naprosto spokojeni a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. Co hasič, to názor. Ať se v posledních dnech spekuluje o tom, že tato státní zakázka není úplně v pořádku, viz reportáž TV NOVA, není k tomu žádný důkaz. Každý si může myslet co chce, na to má právo.

Jisté je jen jedno, že podobnou věc pro ty nejníže zařazené jednotky nikdo dosud neudělal. Opravdu nikdo. Když si na našem webu čtu v diskusi, že si mnoho členů JSDH a nemusejí být ani z JPO V, kupuje ochranné obleky, obuv, zásahové rukavice a přilby za svoje peníze, chce se mi pomalu brečet. Je to normální???


Co myslíte, bude v budoucnu nějaké pokračování akce 33 330? Třeba ve smyslu nákupu zásahových rukavic a přileb? Toto vybavení dobrovolné jednotky také potřebují k zásahové činnosti.


Článek berte prosím jako můj subjektivní pocit a názor na státem darované pomůcky.

-wap-

Sdílet