Středa 20. ledna 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při nehodě cisterny dobrovolných hasičů mezi Horní Suchou a Karvinou jeden z nich zemřel, druhý musel být vyprošťován

V pátek večer zasahovaly všechny složky IZS u nahlášené dopravní nehody hasičského vozidla CAS 32 Tatra 815 na silnici mezi Karvinou a Horní Suchou. Jednalo se o vozidlo jednotky sboru dobrovolných hasičů, které bylo na nezásahové jízdě a vracelo se z Karviné na svou zbrojnici. Při této dopravní nehodě evidujeme jednu zraněnou a jednu usmrcenou osobu.

Operační středisko HZS MSK přijalo hlášení o dopravní nehodě v pátek 17. února 2017 těsně před dvacátou hodinou, kdy bylo oznámeno, že uvnitř jsou zaklíněné osoby. Na místo byly ihned vyslány jednotky HZS MSK ze stanic v Karviné a Havířově s celkem třemi zásahovými vozidly.

Po příjezdu na místo hasiči zjistili, že vozidlo CAS 32 Tatra 815 jednotky sboru dobrovolných hasičů vyjelo mimo vozovku, kde se převrátilo a zůstalo ležet v asi čtyřmetrovém srázu na střeše. Uvnitř zůstaly zaklíněny dvě osoby, hasiči jednotky sboru dobrovolných hasičů. Ihned byly zahájeny vyprošťovací práce.

Při jízdě po silnici č. 474 ve směru od Karviné na Havířov, poblíž Horní Suché, narazil z dosud nezjištěných příčin do pravých svodidel. Vozidlo sjelo po nárazu mimo komunikaci a převrátilo se na střechu. Při nehodě zemřel spolujezdec ve vozidle (ročník 1992), řidič utrpěl zranění a byl předán zdravotníkům.

řekla nám por. Mgr. Soňa Štětínská, tisková mluvčí policie.

Velitel zásahu si na místo vyžádal další speciální techniku (jeřáby AJ-AC 40 Demag ze stanice HZS MSK v Karviné a AJ-AC 60 Demag ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu, a také vyprošťovací speciál na podvozku Mercedes-Benz Bison ze stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu). Následně byl také na místo povolán speciální technický kontejner s vybavením na těžké vyprošťovací práce.

Dle velitele zásahu bylo nutno velice opatrně a mimořádně složitě vyprostit postižené hasiče pomocí více hydraulických vyprošťovacích zařízení a další speciální vyprošťovací techniky. První z nich byl vyproštěn cca za hodinu po příjezdu první jednotky hasičů. Okamžitě byl předán do péče záchranářů ZZS MSK a přepraven do nemocnice.

Na vyproštění druhého ze zaklíněných hasičů bylo potřeba další zhruba tři hodiny. Bohužel po jeho vyproštění konstatoval přítomný lékař ZZS MSK smrt.

Ve vozidle zůstali zaklíněni dva muži. Dvaadvacetiletý byl při vědomí a se záchranáři komunikoval. Posádky ZZS u něj zajistily žilní vstup a zahájily podávání léků ještě před jeho vyproštěním. Následně byl ošetřen s poraněními obou dolních končetin. Záchranáři jej zajistili krčním límcem, pánevním pásem a uložili do vakuové matrace. Pacient byl následně transportován na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice.

O dva roky staršího muže vyprošťovali hasiči velmi složitě, k postiženému se nebylo možno dostat. Od počátku však nereagoval a nejevil žádné známky života. Zasahující lékařka u něj po vyproštění musela konstatovat smrt. Pacient utrpěl poranění neslučitelná se životem a na místě jim podlehl.

popsal zásah ZZS mluvčí Lukáš Humpl.

Následně bylo, po provedení nezbytných vyšetřovacích úkonů Policií ČR, vozidlo postaveno na kola a vyproštěno pomocí dvou jeřábů a vyprošťovacího speciálu Mercedes-Benz Bison. Vozidlo bylo naloženo na návěs a odvezeno z místa dopravní nehody.

Během celého zásahu byla silnice uzavřena Policií ČR z důvodu zajištění bezpečnosti zasahujících složek IZS a také kvůli přítomnosti většího množství vozidel složek IZS na silnici. Příčiny této tragické dopravní nehody vyšetřuje Policie ČR.

Tento složitý zásah, jak psychicky, tak fyzicky, byl ukončen kolem třetí hodiny ranní a jednotky se vrátily na své základny. Bohužel na svou základnu a ke své rodině se již nevrátí jeden z kolegů, člen jednotky sboru dobrovolných hasičů. Čest jeho památce.

kpt. Ing. Petr Holub
zastupující tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet