Neděle 29. listopadu 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ostravští hasiči zachránili dva seniory nadýchané oxidem uhelnatým, unikal přes stěnu neprofesionálně opraveného komínu

Dvě jednotky profesionálních hasičů (HZS MSK) zasahovaly ve středu 1. 3. 2017 dopoledne v rodinném domku v Ostravě-Heřmanicích, kde byly nahlášeny dvě přiotrávené osoby. V ložnici hasiči objevili dva nereagující seniory – muže a ženu. Oběma okamžitě poskytli – až do příjezdu ZZS MSK – kyslík a prostor ložnice ihned vyvětrali.

Není vyloučeno, že se oba senioři otrávili oxidem uhelnatým, který unikal přes stěnu neprofesionálně opraveného komínu. Opravoval se „svépomocí“ v úterý.

Operační středisko hasičů bylo o události informováno ve středu ráno ve čtvrt na devět. Do Heřmanic vyjely dvě jednotky HZS Moravskoslezského kraje – ze stanic Slezská Ostrava a Fifejdy. Hasiči v ložnici rodinného domku objevili dva ležící a nekomunikující seniory, poskytli jim kyslík a ložnici odvětrali otevřením oken.

Hasiči uzavřeli přívod plynu do bytu. Také v celém bytě zjišťovali přítomnost oxidu uhelnatého (CO), na několika místech rodinného domku naměřili různě vysoké koncentrace CO.

Zraněným osobám nehrozil po vyvětrání ložnice a podání kyslíku žádný další zdravotní problém, proto je zde hasiči nechali ležet až do brzkého příjezdu týmu ZZS MSK. Obě složky IZS pak zraněné odnesly ven, zdravotničtí záchranáři si je převzali.

Hasiči po odvětrání celého domu předali místo zásahu Policii ČR. Dům mj. zkoumal soudní znalec z oboru plynárenství.

Pokud by byl instalován v rodinném domku detektor oxidu uhelnatého, který nelze lidskými smysly zjistit, ušetřili by si jeho obyvatelé vážné zdravotní komplikace a ohrožení života.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet