Středa 29. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nultého ročníku Opavské rallye se v roce 2017 zúčastnilo dvanáct jednotek

Jednu březnovou sobotu roku 2017 se v katastru obcí Darkovice a Hať uskutečnil nultý ročník Opavské rallye. Do akce, pořádané okresní odbornou radou represe se zapojilo tucet jednotek z okresu Opava ve dvou kategoriích, JPO II + III a JPO V.

Na ty čekalo během chladného, ale slunečného dne, celkem pět stanovišť. Na nich si hlavně mladí členové jednotek mohli v praxi ověřit své znalosti a schopnosti pod dohledem zkušenějších kolegů.

Zúčastněné jednotky JPO II a III:

 • JSDH Březová u Vítkova
 • JSDH Kravaře
 • JSDH Vřesina
 • JSDH Darkovice
 • JSDH Pišť
 • JSDH Ludgeřovice

Zúčastněné jednotky JPO V:

 • JSDH Hať
 • JSDH Štěpánkovice
 • JSDH Děhylov
 • JSDH Bobrovníky
 • JSDH Závada
 • JSDH Malé Hoštice

Falešný požár a vyhledání osob

Byl nahlášen požár, ale ten se proměnil v řádění otce u táboráku. Situace se dále komplikovala. Otec zbil manželku, která utekla a je pohřešovaná. Kromě silné opilosti, byl muž velmi agresivní a ohrožoval jednotku zbraní. To za přihlížení těhotné dcery a ostatních dětí.

Jednotka musela změnit taktiku z banálního zásahu a zpacifikovat agresivního muže, vyhledat a poskytnout pomoc ztracené manželce a dětem.

Pomoc po pádu z výšky

Při opileckém dýchánku dvou mužů na hrázi došlo k pádu do třímetrové vpusti rybníka. Dospělý muž upadl do šoku a měl krvácení hlavy. Takový byl námět dalšího úkolu, při němž jednotky prováděly ošetření pacienta v podobě zastavení krvácení a nasazení krčního límce, jeho naložení na páteřovou desku a vytažení ven.

Hasiči museli na tomto stanovišti využít znalosti z poskytnutí první pomoci člověku v bezvědomí, manipulace s pacientem a vytažení z velké hloubky.

Požár travního porostu

Dalším úkolem bylo uhašení požáru travního porostu. Jelikož se poblíž místa vzniku požáru nacházel rybník, musely jednotky vytvořit přívodní, dopravní a útočné vedení. Jako stěžejní bylo vedení hadic přes komunikaci a dále koleje (simulovány paletou). To vše dokresloval zuřivý reportér prahnoucí po informacích.

Jednotka musela co v nejkratším čase uhasit požár, za všech bezpečnostních pravidel jak na komunikaci, tak na železnici. Velitel si musel poradit s vtíravým reportérem.

Společná TFA

Na hasiče zde čekala dráha, na níž museli rozmotat a smotat hadici „B“, překonat bariéru, přenášet břemena a figurínu. To vše samozřejmě na čas.

Test v oblasti PO

Samostatným úkolem každého člena družstva bylo vyplnit test. Ten se týkal nejen činnosti jednotek u zásahu, ale i oblastí prevence a technických prostředků.

Tento test se také hodnotil pro zájemce o získání odbornostního odznaku Hasič III. Šest zájemců ze zúčastněných jednotek pak absolvovalo ústní zkoušku a získali odbornost Hasič III..


Jednotky plnily přichystané úkoly v počtu 3+1 (3 hasiči a velitel) s vlastním technikou (dopravní automobil nebo cisterna) a při jednotlivých úkolech používaly výbavu z těchto automobilů.

Po splnění každého z úkolů, které byly navíc časově omezeny, proběhlo vždy hodnocení provedení s přítomnými pozorovateli a nakonec bodové ohodnocení jednotky. Pozorovatelé přitom sledovali souhru jednotky, taktické postupy, práci s výbavou, komunikaci, bezpečnost, práci velitele a další.

Hlavním cílem rally je umožnit členům jednotek vyzkoušet si různé situace, se kterými se nesetkávají příliš často. Sami pak mohou vyhodnotit, kterým tématům by mohli věnovat svou další odbornou přípravu.

Kompletní fotogalerie: https://goo.gl/…Wx63C3cbNmW7

V rámci závěrečného vyhodnocení byla vyhlášena pouze jednotka, která se prezentovala nejlépe. V kategorii JPO II a III to byla JSDH Ludgeřovice a v kategorii JPO V to byla jednotka z Děhylova.

ng. Vojtěch Feher
vedoucí OORR při OSH Opava
Sdílet