Neděle 2. dubna 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Více než třicet let svého života spojil ředitel územního odboru Jindřichův Hradec s hasičinou, dnes skončil

Více než třicet let svého života spojil ředitel územního odboru Jindřichův Hradec plk. Jan Všetečka s „hasičinou“. Dne 31. března 2017 nastoupil do své poslední služby. A jelikož Jan Všetečka je výjimečným, připravili pro něj jeho hasiči výjimečný poslední den.

Rozlučková oslava byla zahájena v půl jedenácté dopoledne. Na jindřichohradecké stanici se sešli všichni její hasiči z výjezdu, denní směna, funkcionáři jihočeského sboru, rozloučit se přišel starosta města Stanislav Mrvka, krajský starosta SH ČMS Jiří Žižka a řada dalších hostů, kteří po dobu devítiletého jindřichohradeckého působení s ředitelem Všetečkou spolupracovali.

Před nastoupenými hasiči nejprve promluvil ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš, který na závěr svého projevu vyzval odstupujícího ředitele Všetečku, aby oficiálně předal „ředitelské žezlo“ zítra nastupujícímu řediteli Lukáši Jankovi. Poté s poděkováním a předáním darů přišli také funkcionáři HZS Jihočeského kraje.

Následně se končící ředitel Všetečka sám chopil mikrofonu a poděkoval svým nastoupeným hasičům za léta strávená s nimi. Slavnostní rozlučku pak projevem a poděkováním ukončili starosta města Stanislav Mrvka a starosta SH ČMS Jiří Žižka.


Pro mě je to jednoznačně člověk s přirozenou autoritou a charismatem. Když vejde do místnosti, je zřejmé, že vešel vedoucí. Rozhodně mu nechybí přirozené fluidum vůdčí osobnosti.

Vážím si ho za to, že měl vždy respekt k autoritám a sboru jako takovému, ke všem jeho úkolům. Lidé si ho, ale samozřejmě nejen proto, vážili, ctili jeho rozhodnutí a stáli za ním v dobrém i ve zlém. Honza Všetečka v sobě snoubí všechny vlastnosti kvalitního manažera, uznávaného odborníka, poctivého a slušného člověka.

Pod jeho vedením se územní odbor Jindřichův Hradec stal v mnoha ohledech vzorovým územním odborem HZS Jihočeského kraje.

Vždy, když navštívíte Jindřichův Hradec, cítíte tu správnou pracovní atmosféru plnou nadšení a radosti z práce. Jemu se vždy dařilo to, co není vždy úplně snadné: skloubit kvalitně odvedenou práci a nadšení lidí,

uvedl krajský ředitel HZS Jihočeského kraje plk. Lubomíra Bureše.


Jan Všetečka nastoupil k požární ochraně v roce 1986 na tehdejší Okresní správu Sboru PO v Třebíči. Zde posléze zastával funkci zástupce náčelníka a velitele útvaru. Významně se podílel na konstituování HZS Kraje Vysočina, kde po jeho vzniku zastával funkci ředitele územního odboru Jihlava a dále pak náměstka krajského ředitele, a to až do roku 2004, následně pak vykonával funkci vedoucího oddělení kontrolní činnosti a ZPP. V roce 2008 vyhrál výběrové řízení na pozici ředitele územního odboru HZS Jihočeského kraje Jindřichův Hradec.

Plk. Ing. Jan Všetečka je v pořadí teprve třetím jindřichohradeckým ředitelem. Pomyslné „zlato a stříbro“ mají plk. Ladislav Šenkýř, který stál u zrodu profesionálních hasičů v Jindřichově Hradci v roce 1972, a plk. Oldřich Pánek, který vedl sbor od prosince roku 1996.

Kromě skvěle prováděného hasičského řemesla je u Jana Všetečky nutné zmínit je dlouholetou aktivitu v požárním sportu. V roce 2009 převzal funkci vedoucího reprezentačního družstva HZS Jihočeského kraje.

Podařilo se mu sestavit nový reprezentační kádr, který vrátil na několik let jihočeské hasiče na ta umístění, kam svými výkony jistě patří. V jeho družstvu vychovával i některé reprezentanty HZS ČR, podařilo se mu získat významné posily i z jiných krajů.

Foto: Josef Böhm
Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet