Neděle 2. dubna 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ostravští hasiči zachraňovali i s pomocí vodáků mladého jelena z řeky Odry

Profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji čas od času zachraňují z rybníků, řek či vodních náhonů uvězněné srnce či srny. V pondělí 3. 4. 2017 odpoledne museli pomáhat z řeky Odry v Ostravě-Přívozu krásnému mladému jelenovi. Výhodou bylo tentokrát jeho silné paroží, které hasiči zachytili lanem. Do záchrany se zapojili také vodáci na kajacích.

V pondělí o půl čtvrté odpoledne volal svědek na tísňovou linku hasičů, že spatřil v řece Odře v Ostravě-Přívozu – v oblasti mezi petřkovickým mostem (Hlučínská ulice) a jezem ve Lhotce jelena.

Do jeho nakonec úspěšné záchrany se pustily dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – přijely sem ze stanic Přívoz, která se mj. specializuje na záchranu nejrůznějších tvorů z nejrůznějších míst i se speciálním automobilem „Sršeň“, a Ostrava-Jih, která se mezi jiným specializuje na záchranu na vodě a má k tomu speciální vybavení.

Po příjezdu hasičů se jelen nacházel zhruba uprostřed řeky a docela obstojně plaval z jedné strany na druhou, podle toho, jak jej hasiči „naháněli“. Bylo zřejmé, že se nemůže sám dostat na břeh a že má asi zraněné zadní nohy. K Odře byl povolán speciální automobil „Sršeň“, který vozí technické prostředky pro odchyt i takto velkých zvířat.

Hasiči ze stanice Ostrava-Jih zase přivezli záchranné saně RS 5, pomocí kterých se hasiči přeplavili na druhý břeh řeky a pokusili se pomocí teleskopické tyče navléknout lano na parohy jelena. To se jelenovi nelíbilo, proto se snažil plavat vždy tam, kde na břehu nebyli hasiči.

K místu „odchytu“ postupně připlouvalo několik lodí – kajaků, jejichž obsluha pomáhala usměrnit plavání jelena tak, aby se dostal co nejblíže břehu. Jelena se nakonec hasičům podařilo odchytit – hozením lasa, zafixováním a přitažením za paroží ke břehu. Na břeh bylo parohaté zvíře vytaženo po zafixování zadních noh pomocí záchytného lana.

Jelen musel být přivázán ke stromu, protože by jinak byl pro zasahující i další osoby nebezpečný. Hasiči jej předali – za asistence Policie ČR – zástupcům majitele honitby. Profesionální hasiči se pak vrátili na své základny.

Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet