Pondělí 17. května 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Cvičná nehoda autobusu, osobního vozidla a cisterny poblíž obce Mstětice prověřila spolupráci složek IZS

V úterý 25. dubna 2017 krátce po desáté hodině proběhlo cvičení simulující dopravní nehodu autobusu plného cestujících, osobního vozidla a cisterny na silnici 101 poblíž obce Mstětice v okrese Praha-východ. Šlo o předem připravený scénář taktického cvičení základních složek integrovaného záchranného systému.

Podle poplachového plánu tak k místu události zamířili profesionální hasiči ze stanic Stará Boleslav, Říčany a Mladá Boleslav, jednotky SDH obcí Brandýs nad Labem, Čelákovice, Stará Boleslav a Jirny, posádky vozidel zdravotnické záchranné služby a Policie ČR.

Nejdříve se na místo dostavila hlídka PČR, která prvotním průzkumem zjistila, že se jedná o nehodu s větším počtem zraněných osob. Tato informace byla prostřednictvím operačního střediska sdělena všem jednotkám, které byly k události vyslány.

Po příjezdu první hasičské jednotky bylo zjištěno, že v osobním vozidle jsou zaklíněny čtyři osoby, které je nutné vyprostit pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. V autobuse se nacházelo asi 15 osob s různým stupněm poranění a v cisterně, ze které nic neunikalo, byly dvě osoby.

Po dojezdu dalších jednotek byl zásah rozdělen do několika úseků, postupně došlo k zajištění autobusu pomocí stabilizačních tyčí a zvedacích vaků, roztřídění zraněných pomocí metody START a jejich následný transport k ošetření. Další část jednotek se zaměřila na vyproštění osob z cisterny a osobního vozidla.

Cílem cvičení bylo prověřit součinnost nejen jednotek IZS při nehodě s velkým počtem zraněných osob, ale také operačních středisek jednotlivých složek.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje
Sdílet