Neděle 26. května 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

29 lidí uhořelo v psychiatrické léčebně

V běloruské nemocnici se stala velká tragédie. V psychiatrické léčebně uhořelo 29 lidí, převážně pacientů.

Požár pravděpodobně založil přímo někdo z nich. Ošetřovatelé se snažili oheň uhasit sami, ale marně. Hasiče zavolali až po půl hodině.

Ústav patřil státu a staral se o psychicky nemocné lidi, kteří nebyli schopni samostatného života a kteří neměli nikoho, kdo by se o ně postaral, protože se jich příbuzní zřekli," uvedlo běloruské ministerstvo pro krizové situace.

Topení a elektroinstalace byly podle hasičů v dobrém technickém stavu. „Ze strany vedení ústavu i jeho personálu bylo vše po této stránce v pořádku,“ řekl mluvčí ministerstva.Podle ministra pro krizové situace Valerije Astapova založili požár pravděpodobně přímo pacienti. „Už dvakrát se o to pokusili, ale až dosud se personálu dařilo oheň včas uhasit,“ řekl.

Hasiči neměli při boji s požárem mnoho šancí. Na místo se dostali pozdě. Oheň strávil celou obytnou budovu. Ošetřovatelé ústavu se nejprve snažili požár zvládnout vlastními silami. Proto to nehlásili. Volali, až po půl hodině, kdy byla situace nezvladatelná. To bylo velmi neuvážené.

Hasičům se přesto ještě podařilo evakuovat více než polovinu všech pacientů – celkem 31.

Zdroj: iDnes
Sdílet