Středa 8. unora 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na Slapech cvičně hořela výletní loď se šedesáti figuranty, cílem bylo ověřit schopnost efektivního zásahu

Ve čtvrtek 18. května se na Slapské přehradě v lokalitě Měřín v okrese Benešov uskutečnilo letos největší taktické cvičení složek IZS nazvané SLAPY 2017, jehož námětem byl požár výletní lodi.

Rozsah a význam cvičení podtrhla účast středočeské hejtmanky Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové a dalších členů Bezpečností rady Středočeského kraje, mezi kterými nechyběli ani šéfové základních složek integrovaného záchranného systému – ředitel HZS Středočeského kraje plk. Ing. Miloslav Svatoš, ředitel Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje plk. JUDr. Václav Kučera a ředitel ZZS Středočeského kraje MUDr. Martin Houdek.

Vlastního cvičení se zúčastnilo kolem šedesáti zachránců a obdobný počet figurantů, kteří představovali posádku a pasažéry lodě.

Kromě profesionálních hasičů z Benešova a Jílového se do nácviku řešení mimořádné situace se záchranou většího počtu osob zapojily i skupina potápěčů HZS hlavního města Prahy a jednotky SDH obcí Netvořice, Neveklov a Štěchovice.


Cílem taktického cvičení SLAPY 2017 bylo ověřit schopnost efektivního zásahu ve specifickém prostředí mimo sezónní období vodních záchranných služeb.

Další cíle byly zaměřeny na oblast psychosociální pomoci zraněným osobám a zvládání stresových situací, dále na ověření traumatologických plánů nemocnic Příbram a Benešov a v neposlední řadě na ověření spolupráce koordinace a vedení společného zásahu velitele zásahu a vedoucích jednotlivých složek IZS.


Cvičení začalo telefonátem rybáře, který v půl jedenácté dopoledne oznámil na operační středisko středočeských hasičů požár motorové lodě, na které vypukl zmatek vlivem neúspěšného zdolání plamenů posádkou za pomoci přenosných hasicích přístrojů.

Několik lidí bylo intoxikováno kouřem nebo popáleno a část pasažérů hledala sebezáchranu skokem do vln Vltavy.

Po příjezdu záchranných složek byly pomocí člunů zahájeny hasební a další záchranné práce. Zraněné a evakuované osoby byly předávány do péče lékařů a zdravotníků.

Policie ČR uzavřela přilehlou část břehu, kde začala s evidencí všech lidí, kteří v době vypuknutí požáru na lodi cestovali. Cvičení bylo ukončeno po transportu všech osob na pevninu a vytažení figuríny, která představovala utonulého.

K sezónním evergreenům patří skutečnost, že v létě lidé vyrážejí k vodě se koupat, jezdit na loďkách, vodních skútrech nebo odpočívat na hausbótech.

S tím logicky stoupá riziko, že se něco neblahého stane. Je potřeba, abychom byli na tyto situace připraveni,

svěřila se v průběhu cvičení hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Podrobné vyhodnocení bude známo po zpracování všech protokolů a zpráv od jednotlivých pozorovatelů.

Výsledky a analýzy taktického cvičení ještě nejsou zpracovány, ale pokud mohu posoudit podle toho, co jsem viděl, tak jsem spokojen!

měly první dojmy ředitele středočeských hasičů plk. Ing. Miloslava Svatoše kladný nádech

FOTO: HZS Středočeského kraje
Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet