Neděle 19. května 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Mobil ochrání před požárem ?

Že by byly mobilní telefony konečně k něčemu? Mohly by ročně zachránit stovky životů, pokud by do nich bylo zabudovano poměrně jednoduché zařízení – kouřový detektor, signalizující hrozící požár.

Podle autorů vynálezu – dvojice rumunských techniků žijících v Kanadě – by mobilní telefony mohly ročně zachránit stovky životů, pokud by do nich byl zabudovano poměrně jednoduché zařízení – kouřový detektor, signalizující hrozící požár. Nápad využít mobil k něčemu takovému vznikl, když slyšeli o případu vlaku, ve kterém vypukl požár, přičemž trvalo dvě hodiny, než se strojvůdce o tom, že mu „za zády“ hoří, vůbec dozvěděl – výsledkem byly desítky obětí.


Senzor by v případě zjištění kouřových plynů mohl jednak upozornit své okolí na nebezpečí, a jednak by telefon mohl zprávu předat ven. V podobných případech jde o především o čas, protože většina vyspělých zemí má integrovaný záchranný systém, který už dokáže vhodně zareagovat, pokud se o situaci dozví včas a získá použitelnou podrobnou informaci. Oba vynálezci tvrdí, že uplatnění jejich vynálezu v praxi by vyžadovalo jen drobnou modifikaci existujících, masově vyráběných modelů. Modifikace ale samozřejmě musí vycházet od výrobce, ti největší byli osloveni, ale zatím prý bez odezvy. Pouze mluvčí Nokie na dotaz od BBC odpověděl, že firma v tomto směru plánuje „spoustu projektů“, a že pracuje na technologii, jejímž výsledkem budou interaktivní, inteligentní a vnímavé mobily

Nápad obou vynálezců s čichacím mobilem vypadá na první pohled trochu střeleně, ale ve skutečnosti dobře vystihuje cosi, co doslova visí ve vzduchu. Mobily jsou dnes jediným zařízením na světě, které je téměř vždy zapnuto a funkční, je téměř vždy tam, kde je jeho pán, je téměř vždy v obousměrném spojení s okolním světem, a je tak masově rozšířené, že člověk bez mobilu je výjimka a ne pravidlo. To tvoří ideální potenciál k tomu, aby se mobil stal aktivním hlídacím a monitorovacím zařízením s nepřebernými možnostmi využití.

Může jít nejen o požár, ale také o výskyt jedovatých plynů nebo zplodin, též smogu v množství překračujícím normu nebo indikujícím potenciální problém. (Viz nedávný únik plynu v českém městě, který byl hlášen až po několika hodinách, přesto, že o tom „všichni věděli, jen si všichni mysleli, že to už někdo dávno ohlásil, ale on to nikdo neohlásil“). Může jít také o ochranu zdraví u osob, kterým hrozí selhání činnosti některého z orgánů, nebo nedobrou funkci (zvýšený tlak, zvýšená teplota, podchlazení v zimě, přehřátí atd.). A může dokonce jít o ochranu před zločinem – skutečně „vnímavý“ mobil by mohl indikovat například přepadení. Telefony by také nemusely opouštět své majitele – vnímavý přístroj by okamžitě ohlásil, že byl ukraden. Ve spojení s dnes už bezproblémově funkční, i když ještě ne masově rozšířenou technologií GPS, tj. indikací polohy přístroje s výtečnou přesností, pak uvedené funkčnosti získávají další půvab. Po vyhodnocení v centrále pak informace putuje zpět na mobil – například doporučení majiteli, co má v dané situaci dělat.


Zdroj: Mobilmania.cz
Sdílet