Neděle 27. května 2018, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Devold 970x150 OK

Nový Ford pro jednotku sboru dobrovolných hasičů v Semilech nahradí stařičkou Avii

V pátek 26. května 2017 byl jednotce sboru dobrovolných hasičů v Semilech slavnostně předán dlouho očekávaný nový dopravní automobil na podvozku Ford Transit Kombi 4×2, který nahradí takřka 30 let starou a již dosluhující AVII A31. Sloužit bude pro potřeby JSDHO Semily.

Slavnostního přestřižení pásky se ujali velitel JSDHO Semily Marcel Bažant, starostka města Semily Lena Mlejnková, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitel územního odboru Semily HZS LK plk. Ing. Jiří Kovalský, Ph.D.

Dodavatelem vozu byla na základě veřejné zakázky společnost Ford Auto IN s.r.o. Liberec a následnou přestavbu provedla firma THT Polička s.r.o.

Vysoutěžená cena činila celkem 1.068.556 Kč včetně DPH. Dopravní automobil byl pořízen za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR ve výši 450.000 Kč a Dotačního fondu Libereckého kraje ve výši 300.000 Kč. Zbývajících 318.556 Kč vynaložilo z rozpočtu město Semily.

Ford Transit je určen pro převoz až devíti osob a příslušenství. Prostor osádky tvoří tři řady sedadel vždy po třech místech, kdy je druhá a třetí řada vyjímatelná.

V nákladovém prostoru, který je od kabiny oddělený pevnou přepážkou, jsou výsuvné police pro převoz potřebného materiálu. Vůz je vybaven topením nezávislým na chodu motoru a jízdě a klimatizační jednotkou,

říká Marcel Bažant, velitel JSDHO Semily.

V kabině osádky je instalována vozidlová radiostanicí Hytera a dva dobíjecí úchyty pro ruční vysílačky HYT pro velitele a pro zasahující hasiče.

Zavazadlový prostor je doplněn dvěma kusy svítilen Adalit L3000 LED, které jsou určeny i do výbušného prostředí, sněhovým a práškovým hasicím přístrojem, zdravotnickým batohem, ručním vyprošťovacím nástrojem, požárním světlometem s kloubovým držákem, jednorázovými rukavicemi a vytyčovací páskou.

Veškeré požární příslušenství uložené v kabině osádky je zajištěno proti pohybu při náhlé změně polohy nebo rychlosti automobilu. Osvětlení prostoru okolo automobilu je zajištěno vně umístěnými zdroji neoslňujícího světla typu LED.

Zvláštní výstražné zařízení vozidla je v zábleskovém LED provedení a je doplněno dvěma zábleskovými pozičními světly v modré barvě v přední masce vozidla, které lze samostatně vypnout. Zadní část vozidla je doplněna oranžovou alejí v LED provedení.

V operačním režimu bude vozidlo využíváno při mimořádných událostech. Lze ho využít jako evakuačního automobilu pro přepravu ohrožených obyvatel nebo může být použito pro dopravu hasičů na místo události v rámci běžných zásahů popřípadě pro převoz hasičského vybavení, nebo i pro možné střídání hasičů.

V rámci zásahu má tak širokou škálu využití. V organizačním režimu bude vozidlo využíváno hlavně pro přepravu hasičů v rámci školení, fyzické přípravy, převozu materiálu při brigádách a dalších akcích.

upřesnil Marcel Bažant.

U příležitosti slavnostního předání nového vozu byla otevřena i zrekonstruovaná příjezdová komunikace k hasičské zbrojnici.

Ta je nyní uzpůsobena pro těžkou techniku a byla posunuta tak, aby se zlepšily rozhledové poměry při výjezdu na hlavní silnici. Tato investice zahrnovala 776 905 korun včetně DPH a byla realizována z rozpočtu města.

Za město Semily mohu říci, že nás velmi těší, že semilská jednotka získala tenhle skvělý automobil a věřím, že ho bude užívat ku prospěchu nás všech při mimořádných situacích. Děkuji všem členům jednotky za jejich skvělou a obětavou práci.

Zvláště děkuji veliteli jednotky Marcelu Bažantovi a Ivetě Medkové za mnoho hodin práce s přípravou žádostí a realizaci záměrů města.

V letošním roce nás za podpory Libereckého kraje čeká ještě realizace opravy střechy hasičské zbrojnice,

dodala starostka města Semily Lena Mlejnková.

Sdílet
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK