Neděle 20. září 2020, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner VIP: Vochoc 970x150 OK

Rozsáhlý požár rodinného domu ve Valašských Kloboukách

Dne 21.3.2009 ve 23:55 hod. byli hasiči informováni o požáru rodinného domu u Valašských Klobouk. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk s jedním zásahovým vozem, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Valašských Klobouk, Brumova a Bylnice.

Dne 21.3.2009 ve 23:55 hod. byli hasiči informováni o požáru rodinného domu u Valašských Klobouk.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašských Klobouk s jedním zásahovým vozem, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Valašských Klobouk, Brumova a Bylnice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru střechy a podkroví rodinného domu.

Požár jako první nahlásili na tísňovou linku 112 lidé, kteří se vraceli z koncertu. Ze silnice viděli šlehat plameny na střeše rodinného domu.

Hasiči byli na místě za pár minut a už z dálky byly vidět mohutné plameny nad střechou domu v části Dubovec. Velitel zásahu potvrdil rozsáhlost požáru a vyžádal si dojezd cisteren dobrovolných hasičů k dostatečné dodávce vody.

Průzkumem v domě bylo zjištěno, že v přízemí spali tři lidé. Starší manželský pár a jejich dcera se vzbudili krátce před příjezdem hasičů, když zaslechli typické praskání hořícího dřeva. Včas se s hasiči dostali ven a nikdo nebyl při požáru zraněn.

Hasiči postupně rozvinuli vodní vedení a proti plamenům bojovali jak z venku, tak i z vnitřních prostor. Uvnitř museli hasiči zasahovat v dýchacích přístrojích a postupně pronikali do hořícího podkroví. Požár se podařilo lokalizovat asi po půl hodině intenzivního hašení. Další hodinu trvala likvidace hlavního požáru. Během zásahu pomohli hasiči vynosit část cenných věcí, a tím uchránit další majetek před poškozením.

Při dalším důkladném průzkumu však velitel narazil na další skrytá ohniska, které zůstala v mezistropí. Za pomoci motorové pily musela být rozebrána část konstrukcí domu a požár se podařilo celkově zlikvidovat až kolem třetí hodiny ranní. Dům byl průběžně odvětráván přetlakovou ventilací.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Vyšetřování ukázalo, že příčinou vzniku požáru byla technická závada na komínovém tělese domu, kde se topilo na tuhá paliva. Požár se postupně přenesl na konstrukci domu a střechu. Plameny bylo zničeno především podkroví a část střechy s krytinou.

Požárem způsobená škoda byla vyčíslena na 1.000.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit další hodnoty v domě za 2,5 mil. Kč.

Je na místě pochválit všímavost občanů, díky kterým byl požár včas zjištěn i nahlášen hasičům.

mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje

-miw-

Sdílet
Banner hasičskávyzbrojna 970 OK