Pondělí 10. srpna 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Agrotec 970x150 OK

V Plané na Tachovsku došlo k explozi ve skladu technických plynů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu

Dne 30. června 2017 po 10:00 bylo přijato oznámení o požáru skladu propanbutanových lahví v Plané v Nádražní ulici. Na místo se sjely všechny záchranné složky, přičemž policejní hlídky primárně zajišťovaly evakuaci lidí z nejbližších domů – jednalo se přibližně o 20 osob.

Postupně k požáru vyjely asi dvě desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z Plzeňského a Karlovarského kra­je.

Místo s ohledem na bezpečnost policisté uzavřeli přibližně v okruhu 500 metrů, neboť požár provázela série detonací. Doprava byla odkláněna, policisté zajišťovali i to, aby se lidé nenacházeli v ulicích poblíž místa požáru.

Požár byl takového rozsahu, že velitel zásahu rozhodl vyhlásit zvláštní stupeň poplachu a nechal uzavřít okruh asi půl kilometru. Zastaven byl provoz na nedaleké trati a silnicích v okolí. Železniční doprava byla obnovena kolem poledne, uzavřena zůstala pouze ulice Nádražní, aby hasiči měli volnou trasu pro dopravu vody na hašení.

Požár byl vidět z velké dálky. Ještě několik desítek minut po příjezdu prvních jednotek vybuchovaly tlakové láhve a jejich fragmenty odlétávali do širokého okolí. Tlaková vlna poničila několik nedalekých budov, většinou se vysklila okna. Stav konstrukce skladu nedovolil, aby se hasiči k požáru přiblížili.

Železnou konstrukci a tlakové láhve hasiči ochlazovali z dálky. Pro zvýšení bezpečnosti hasebního zásahu používali monitory. Sklad byl zaplněný, dle dostupných informací se v něm mohlo nacházet 500 plných tlakových nádob.

Na místo zásahu se dostavili i příslušníci Chemické laboratoře z Třemošné. Po celo dobu monitorovali koncentrace nebezpečných látek v ovzduší a zkontrolovali blízké vodní toky. Toxické zplodiny obec nijak neohrozily.

Při požáru byli zraněni dva zaměstnanci. Jeden muž byl od začátku pohřešován. Po jedné hodině odpoledne se potvrdily nejhorší obavy – hasiči při dohašovacích pracích z výškové techniky nalezli v troskách tělo pohřešovaného. Zraněn byl i jeden ze zasahujících hasičů.

Kolem druhé hodiny odpoledne se začaly redukovat zasahující jednotky. Hasiči pokračovali dál v ochlazování až do zhruba čtyř hodin. Poté, co překontrolovali objekt termokamerou, vstoupili do budovy vyšetřovatelé z TÚPO, PČR a HZS. Po provedení nezbytných úkonů potřebných k vyšetření tragédie hasiči vynesli tělo zemřelého a předali k ohledání.

Ve večerních hodinách hasiči předali místo události Policii ČR a majiteli. Místní dobrovolní hasiči budou v pohotovosti minimálně po celou noc pro případ, že by se ještě objevilo na požářišti ohnisko.

Příčina vzniku požáru je doposud v šetření. Škody byly předběžně odhadnuty na 7 milionů korun. Předpokládá se, že by částka ještě mohla o několik milionů narůst. Poškozen byl objekt skladu, přilehlé budovy, auta zaparkovaná v areálu, stroje a zařízení uvnitř budovy a skladové zásoby.

Zasahující jednotky:

  • HZS: Stříbro, Tachov, Mariánské Lázně (KVK)
  • CHL Třemošná
  • SŽDC Cheb (KVK)
  • SDH: Bor, Ctiboř, Černošín, Drmoul (KVK), Chodová Planá, Planá, Stráž, Stříbro, Tachov

17.05.2018

V souvislosti s výbuchem nahromaděného plynu a s následným rozsáhlým požárem, ke kterému došlo na konci června loňského roku v areálu v Plané, zahájil policejní komisař trestní stíhání 62letého muže a obvinil jej ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti.

Na základě provedeného šetření, vyslechnutých svědků a zejména ze znaleckých posudků z různých oborů je zřejmé, že dotyčný po blíže nezjištěnou dobu, nejméně v obdobní několika let, skladoval propanbutanové lahve v objektu, který k takové činnosti nebyl zkolaudovaný, a sám nebo prostřednictvím dalších osob prováděl přepouštění propanbutanu, tedy přečerpával propanbutan z jedné lahve do druhé, aniž by k tomu měl příslušné oprávnění.

Přičemž na konci června loňského roku došlo v areálu z blíže nezjištěné příčiny k výbuchu nahromaděného plynu, následnému požáru a k explozím většího počtu plynových propanbutanových lahví, jejichž kovové části byly v důsledku jednotlivých detonací odmršťovány do okolí skladu.

V jeho blízkosti se nachází budovy dalších firem i obytné domy. S ohledem na uvedenou situaci byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu spojený s uzavřením provozu na železniční trati Plzeň – Cheb, uzavřením pozemních komunikací v blízkosti požáru a evakuací osob v okolí 500 metrů od uvedeného skladu.

V důsledku výbuchu došlo k vážnému zranění tehdy 59letého zaměstnance a jeho následnému uhoření.

V případě, že soud uzná obviněného muže vinným, hrozí mu trest odnětí na tři léta až deset let.

por. Bc. Dagmar Jiroušková
Policie ČR
por. Mgr. Pavla Jakoubková
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje
Sdílet
Banner ZPMVČR 211 970