Úterý 24. listopadu 2020, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Nenahlášené pálení klestu se vymklo ve větru kontrole

Dne 7. 4. 2009 ve 14:56 hod. byli hasiči informováni o požáru v lese u Jasené na Zlínsku. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma cisternami, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Vizovic a Jasené. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k požáru lesního porostu vlivem neuhlídaného a neohlášeného pálení klestu.

Podle svědků došlo při pálení klestu v lesním porostu k rozšíření požáru vlivem větru. Plameny přešly na další pozemky a do lesní školy. Vzhledem k nebezpečí dalšího šíření byli na pomoc přivoláni hasiči.

K požáru došlo v lesích na pasekách nad obcí. Dojezd jednotek byl prodloužen zhoršeným průjezdem. Místní dobrovolní hasiči obsadili důležité křižovatky a naváděli přijíždějící cisterny k místu požáru. Tento přístup velmi usnadnil dojezd a zrychlil pomoc hasičů.

Po příjezdu bylo rozvinuto několik proudů vody a hasiči postupně pronikli do prohořívající lesní školky. Prioritou bylo zabránit rozšíření požáru na blízký vzrostlý les a uchránit další hodnoty lesa. Společným a posíleným zásahem více cisteren se to hasičům podařilo a lokalizace byla hlášena asi po půlhodině intenzivního hašení. Celková likvidace požáru trvala asi hodinu.

Hasiči postupně prolévali jak požárem zasaženou plochu, tak i ohniště a prohořívající pařezy. Na místě pomáhalo i několik dobrovolníků z pasekářských samot. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů ze Zlína bylo místo požáru ohledáno. Viníci zůstali na místě a přiznali, že neuhlídali spalování klestu. Kontrolou záznamů na operačním středisku hasičů bylo zjištěno, že šlo o nehlášené pálení v lesním porostu.

Přestupkové nedbalostní jednání bude dále řešeno. Požár zasáhl plochu asi 50 × 50 metrů a majitelům dalších pozemků způsobil škodu za 20.000 Kč. Zásahem hasičů se podařilo uchránit okolní vzrostlý les v řádech statisíců korun.

Za posledních deset dnů řešili profesionální i dobrovolní hasiči ve Zlínském kraji více než dvě desítky požárů v přírodním prostředí. Nejvíce výjezdů bylo o sobotách dvou posledních víkendů, kdy zahrádkáři pálili suchou trávu. Varování hasičů jsou na místě a je nutné dbát našich bezpečnostních doporučení.mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje-swo-

Sdílet