Pondělí 23. listopadu 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Rozsáhlý požár zemědělského přístavku v Hluku

Dne 7. 4. 2009 ve 15:35 hod. byli hasiči informováni o požáru zemědělského přístavku v Hluku. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště s jednou cisternou a automobilovým žebříkem, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Hluku, Vlčnova, Nivnice a Kunovic.

V uplynulých dvou týdnech hasiči v regionu opakovaně upozorňovali na nebezpečí požárů typických pro období začínajícího jara. Důvodem je velmi časté zanedbání pravidel požární bezpečnosti při spalování biologického odpadu na zahrádkách, v lesích nebo v otevřeném přírodním prostředí. Při pálení suché trávy, klestu nebo jarního odpadu dochází k rozšíření požárů vlivem větru do okolí a k ohrožení jak osob, tak i majetku.

Každoročně vyjíždí profesionální i dobrovolní hasiči v tomto čase na likvidaci desítek podobných požárů, které mají stále stejný scénář a na vině je zpravidla lidská nedbalost. Nejčastěji se jí dopouštějí senioři, kteří nemají potřebnou reakční schopnost adekvátního zásahu, nedodržují základní pravidla bezpečnosti nebo jsou pod vlivem alkoholu. Typické je také pozdní nahlášení požáru.

Takové požáry mohou způsobit i velmi rozsáhlé materiální škody, případně mohou někoho zranit. Lidé nedomýšlí následky svého počínání a vůbec si nepřipouští, že by se jim něco takového mohlo stát. Jejich sebevědomí končí ve vteřině, kdy se před jejich zraky rozlétnou nezastavitelné plameny.

Takovým varovným příkladem může být pro nás všechny úterní odpolední rozsáhlý požár v Hluku na Uherskohradišťsku.

Dne 7. 4. 2009 ve 15:35 hod. byli hasiči informováni o požáru zemědělského přístavku v Hluku.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště s jednou cisternou a automobilovým žebříkem, kterou posílily jednotky sboru dobrovolných hasičů z Hluku, Vlčnova, Nivnice a Kunovic. Ze Zlína na místo vyjel velicí důstojník směny a místo si prohlédl i ředitel územního odboru. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru samostatně stojícího polozavřeného přístavku na zemědělskou techniku.

Jako první k požáru dorazili místní dobrovolní hasiči, kteří spatřili už prakticky kompletně celý přístavek v plamenech. S příjezdem dalších cisteren hasiči postupně rozvinuli větší množství vodních proudů a začali bojovat s plameny.

I přes masivní hasební útok z mnoha stran budovy se podařilo požár lokalizovat až po třiceti minutách zásahu. Celková likvidace požáru zabrala hasičům z pěti jednotek dvě hodiny. Po sražení plamenů museli hasiči část konstrukce přístavku rozebrat a postupně dohasit. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Uherského Hradiště bylo místo požáru ohledáno. Majitel přišel s přístavkem především o uskladněnou zemědělskou techniku, palivové dřevo, krmivo a další věci. Místní folkloristé přišli o fašankový vůz, který zde byl také odstaven. Požárem způsobená škoda nebyla prozatím vyčíslena a bude dodána po celkové inventarizaci majetku.

Šetření příčiny vzniku požáru přivedlo prozatím vyšetřovatele hasičů k možnosti nedbalostního jednání seniora, který na sousedním pozemku spaloval ořez z větví stromů.Vlivem větru došlo k rozšíření plamenů k dřevěnému krytí přístavku a k zasažení objektu. Případ je nadále v šetření a jsou zkoumány i další možné verze.mjr. Mgr. Bc. Ivo Mitáček
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje-swo-

Sdílet