Neděle 27. září 2020, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner Probo

CVIČENÍ: Výbuch si vyžádal dvacet zraněných

CVIČENÍ: Dvacet zraněných studentů, z toho 8 lehce, ostatních 12 zraněných žáků odvezených sanitními vozy do nemocnice. Taková je bilance po výbuchu chemické látky při výuce chemie na Sportovním gymnáziu Plzeň v Táborské ulici. Naštěstí se tato hrozivá čísla objevila jen v plánu taktického cvičení, které se dnes dopoledne na gymnáziu uskutečnilo.

Dvacet zraněných studentů, z toho 8 lehce, ostatních 12 zraněných žáků odvezených sanitními vozy do nemocnice. Taková je bilance po výbuchu chemické látky při výuce chemie na Sportovním gymnáziu Plzeň v Táborské ulici. Naštěstí se tato hrozivá čísla objevila jen v plánu taktického cvičení, které se dnes dopoledne na gymnáziu uskutečnilo.

Taktické cvičení složek IZS Plzeňského kraje začalo ve středu 8. dubna 2009 v 9.00 hodin, kdy byl ohlášen výbuch chemické látky v jedné z učeben gymnázia. Cvičení se zúčastnili hasiči ze všech plzeňských profesionálních stanic, zdravotničtí záchranáři, příslušníci PČR a také armádní vrtulník. Celkem se na záchraně osob a zajištění dalších souvisejících pracích podílela téměř padesátka cvičících.

Figuranti pocházeli přímo z řad studentů, kteří si tak vyzkoušeli nejen evakuaci školy, ale také například transport na nosítkách připevněných na nastavovacím žebříku. Hasiči z budovy zachránili celkem dvacet zraněných, kteří se převážně nacházeli v učebně, kde mělo dojít k výbuchu. Osm figurantů mělo drobná poranění, která záchranáři ošetřili na místě. Zranění dalších 12 studentů vyžadovala převoz do nemocnice. Dva zranění se ve zmatku dali na útěk na střechu, odkud je transportoval vrtulník.

Hasiči kromě vyhledání osob v budově také, zlikvidovali požár, který vznikl po výbuchu nebezpečné látky. Specialisté z chemické laboratoře v Třemošné pak na místě odebrali vzorky, aby zjistili informace o jejich toxicitě. Kvůli velkému počtu zraněných byl před budovou školy postaven stan pro nouzové přežití, kde bylo zřízeno stanoviště pro evidenci a třídění zraněných osob. Jedním z cílů cvičení bylo také ověření traumatologického plánu ZZS a FN.

„Cvičení splnilo svůj účel a ukázalo, že je potřeba ještě intenzivnější odborná příprava. Budeme také pracovat na zlepšení spojení a spolupráce se složkami Integrovaného záchranného systému,“ uvedl po skončení akce vedoucí cvičení Miroslav Moule.por. Mgr. Alena Marešová
tisková mluvčí
HZS Plzeňského kraje

-miw-

Sdílet
Banner Agrotec 970x150 OK